Kompas finansowy – Twój Ekspert finansowy

KREDYT ODNAWIALNY

KREDYT ODNAWIALNY KIELCE

Czym jest kredyt odnawialny i w jaki sposób może wpłynąć na naszą zdolność kredytową? Kredytobiorcy bardzo często zadają sobie te pytania. Jak sama nazwa wskazuje kredyt odnawialny polega na odnawialność zaciągniętej kwoty kredytu, która została przyznana przez bank w ramach konta osobistego lub firmowego. Kredyt odnawialny zostaje podpięty do rachunku bieżącego i stanowi o całości dostępnych środków na koncie. Wysokość przyznanej kwoty kredytu odnawialnego uzależniona jest od zdolności kredytowej. Możemy również spotkać się z sytuacją, kiedy kredyt odnawialny zostanie udostępniony klientowi na podstawie relacji z bankiem oraz generowanych obrotów na rachunku. Pierwszym wnioskiem, który nam się w tej sytuacji nasuwa jest fakt, iż przyznanie limitu najczęściej wiąże się z regularnymi wpływa mi na rachunek bankowy. Uśrednia się, że jest to 6 do 8 krotność miesięcznych wpływów jednak oficjalnej kwocie kredytu odnawialnego zdecyduje nasza zdolność kredytowa. Umowa zwykle zostaje zawarta na 12 miesięcy i automatycznie jest odnawiana.

 

Co to jest kredyt odnawialny?

 

Kredyt odnawialny bardzo często nazywany jest debetem w koncie bankowym. Stwierdzenie to pokrywa się z praktyką, ponieważ daje on nam możliwość skorzystania z dostępnych środków ponad to, co posiadamy na koncie bankowym. Przykładowo, jeżeli bank przyzna nam limit 5000 zł a my na koncie mamy 3000 zł to do całkowitej dyspozycji posiadamy 8000 zł. Oczywiście skorzystanie z pełnej dostępnej kwoty będzie wiązało się z koniecznością opłacenia odsetek.

 

Główną zaletą kredytu odnawialnego jest fakt, iż dostępne środki mogą zostać przeznaczone na dowolny cel. Ponadto możemy z nich korzystać w swobodny sposób na przykład płacić kartą, wykonywać przelewy, wypłacać z bankomatu, dokonywać transakcji bezgotówkowych czy płacić online. Opłaty następują dopiero w sytuacji, gdy zaczynamy korzystać z przyznanego limitu. Oferta kredytu odnawialnego jest inna w każdym banku jednak średnio wynosi 10% rocznie. Dodatkowo do opłat należy doliczyć koszty związane z przyznaniem kredytu oraz podwyższeniem i odnowieniem limitu, który spłaca się każdorazowo przy zasilaniu konta pokrywając wykorzystane saldo kredytowe.

 

Kilka słów o kredycie odnawialnym

 

Odnawialność limitu jest zarówno zaletą jak i wadą tego produktu. Z jednej strony pozwala nam na swobodny dostęp do środków przyznanych w ramach limitu z drugiej strony uzależnia nas. Bardzo łatwo przyzwyczajamy się do zapasu pieniędzy, przez co chętniej korzystamy z przyznanych limitów powiększając je, a w konsekwencji coraz bardziej się zadłużając. Kredyt odnawialny podobnie jak inne produkty finansowe to odpowiedzialność. Dlatego musimy z nich korzystać w granicach rozsądku i konieczności, aby nasz domowy budżet nie został nadszarpnięty.

 

Czy kredyt odnawialny wpływa na zdolność kredytową?

 

Wielu klientów zadaję sobie pytanie czy kredyt odnawialny wpływa na zdolność kredytową. Odpowiedz na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wpływ kredytu odnawialnego na zdolność kredytową uzależniony jest od przyznanego limitu. Bank oceniając zdolność liczy od 3 do 5% przyznanego limitu, jako nasze miesięczne zobowiązanie a nie od wykorzystanej kwoty. W konsekwencji nieważne czy korzystamy z przyznanego limitu czy też nie będzie on uwzględniony w naszej zdolności kredytowej.

 

Starając się o inny rodzaj kredytu warto udać się do doświadczonego doradcy kredytowego, który zbada naszą zdolność finansową i dopasuję odpowiedni produkt do naszych możliwości, który nie obciąży znacząco domowego budżetu.