Kompas finansowy – Twój Ekspert finansowy

IDEALNY KREDYTOBIORCA

idealny kredytobiorca Kielce

Jako konsumenci przyzwyczailiśmy się do tego że to my wybieramy Bank, w którym chcemy wziąć pożyczkę bądź też kredyt. Od banku mamy bardzo duże oczekiwania jednak pamiętajmy, iż jako kredytobiorcy, również musimy spełnić pewne warunki. Bank udzielając pożyczki wiele oczekuje od swoich klientów. Wśród licznych czynników wpływających na naszą ocenę wpływa również wiek.

 

Produkty banków takie jak kredyty i pożyczki to poważne zobowiązanie niosące ryzyko dla obu stron umowy. Kredytobiorca musi liczyć się z koniecznością spłaty zaciągniętej pożyczki. Bank przekazując często znaczne środki finansowe, ponosi ryzyko braku ich zwrotu. Kredytodawcy posiadają szablony służące do zminimalizowania ryzyka kredytowego. Jednym z nich jest powszechna ocena kredytobiorcy, która uwzględnia różnorodne aspekty jego życia, nie tylko związane z finansami. Bank udzielając kredytu ocenia nie tylko naszą zdolność kredytową, ale także prześwietla wiarygodność kredytobiorcy korzysta również z rozmaitych form zabezpieczenia kredytu oraz wprowadza wymogi formalne, które są konieczne do spełnienia, aby móc uzyskać kredyt. Jeżeli planujesz ubiegać się o pożyczkę lub kredyt przeczytaj nasz artykuł aby wiedzieć, w jaki sposób przygotować się do całej procedury.

 

Restrykcyjna ocena kredytobiorcy

 

Wiele osób ubiegających się o wysokie kwoty kredytu narzeka na brak elastyczności ze strony banków. Mimo iż wiele aspektów może wydawać nam się pozbawionych sensu to pamiętajmy, iż banki działają na podstawie swojego doświadczenia. Wymogi, które musimy spełnić na etapie ubiegania się o kredyt z nie tylko chronią interes banku, ale także są dostosowane do naszych możliwości spłaty. Tego typu podejście chroni interesy obu stron. Przez osoby publiczne pełną kwotę kredytu otrzyma tylko i wyłącznie kredytobiorca idealny, czyli osoba, która zdaniem analityków finansowych bez problemu poradzi sobie ze spłatą zobowiązania. Aby zostać kredytobiorcą idealnym musimy prowadzić przemyślane i odpowiedzialne gospodarowanie swoim majątkiem.

 

Jak wygląda kredytobiorca idealny?

 

Mimo iż każdy bank w odmienny sposób weryfikuje swoich klientów to pamiętajmy, że może skupiać się na detalach. Są jednak czynniki, na które każdy bank zwraca uwagę i bezpośrednio wpływają na naszą zdolność kredytową. Pierwszym czynnikiem są zarobki, które odgrywają znaczącą rolę. Jeżeli ubiegamy się o dużą sumę pieniędzy rozłożoną na liczne raty to wysokie i regularne wpływy na nasze konto przemówią na naszą korzyść. Kolejnym aspektem jest doświadczenie zawodowe. Pozornie może nam się wydawać, iż jest to nieistotny czynnik. Jednak obrazuje on, w jaki sposób prezentuje się pozycja kredytobiorcy na rynku pracy. Im bardziej poszukiwany zawód i staż tym lepsza ocena naszej zdolności.

 

Trzecim czynnikiem jest wykształcenie, które według banku im wyższe tym większa szansa na zwiększenie zarobków kredytobiorcy, a więc utrzymanie płynności finansowej. Stabilność zatrudnienia również nie jest bez znaczenia. Bank na etapie udzielania kredytu ceni sobie umowę na czas nieokreślony i to właśnie tego typu umowy są najwyżej oceniane. Nie bez przyczyny również banki interesują się naszym życiem prywatnym. Stan cywilny oraz posiadanie dzieci z jednej strony zwiększają wydatki, z drugiej zaś sprawiają, iż nasze podejście do życia staje się bardziej odpowiedzialne oraz posiadamy więcej źródeł dochodu. Ostatnim czynnikiem jest nasza wiarygodność. Bank sprawdza naszą historię kredytową korzystając z informacji zawartych w bazach takich jak; BIK, BIG, KRD.

 

Do jakiego wieku udzielany jest kredyt hipoteczny?

 

Wielu kredytobiorców zastanawia się; do jakiego wieku udzielany jest kredyt hipoteczny. Wiek kredytobiorcy należy do warunków formalnych, jakie należy spełnić, aby ubiegać się o kredyt. Jednym z najważniejszych czynników okazuje się maksymalny wiek kredytobiorcy. Mimo iż banki w różny sposób podchodzą do tego czynnika to większość z nich ustaliła go na poziomie od 70 do 75 lat. Znajdziemy również banki, w których maksymalny wiek kredytobiorcy wynosi 67 lat, ale i również 80. Większość kredytobiorców uważa, iż maksymalny wiek tyczy się obecnej sytuacji. Warto zaznaczyć, iż odnosi się do osiągniętego wieku w dniu ostatniej raty ujętej w harmonogramie. Przykładowo, jeżeli najczęściej zaciągamy kredyty hipoteczne z okresem spłaty wynoszącym nawet 30 lat to może okazać się, iż w niektórych bankach nie otrzymają kredytu osoby mające 40 lat.

 

Skoro omówiliśmy maksymalny wiek kredytobiorcy warto również zastanowić się nad minimalnym wiekiem. W większości banków o kredyt hipoteczny mogą się ubiegać nawet 18 latkowie jednak czasem ulega on podwyższeniu do 21 roku życia. W poprzednim artykule wspominaliśmy o doświadczeniu zawodowym i wykształceniu jako czynnikach, które są brane pod uwagę na etapie udzielania kredytu. Dlatego jak łatwo się domyślić oba z nich trudno będzie spełnić tak młodym osobom, co znacznie obniża ich zdolność kredytową. W takich sytuacjach zaleca się poczekanie z zaciągnięciem kredytu hipotecznego do momentu, aż zbudują odpowiednią historię i wypracować stabilną pozycję na rynku pracy.

 

Współkredytobiorca w kredycie

 

Wiek brany jest pod uwaga nie tylko u kredytobiorcy, ale również współkredytobiorcy. To niezwykle ważne czynnik dla osób młodych oraz singli, których zdolność kredytowa nie pozwala na uzyskanie kredytu hipotecznego. W takiej sytuacji często sięgamy po współkredytobiorcę, dzięki któremu podwyższymy zdolność kredytową. Zwykle dobra historia kredytowa doświadczenia oraz stabilne zarobki pozwalają na uzyskanie kredytu hipotecznego. Pamiętajmy jednak, iż współkredytobiorca również nie może przekroczyć maksymalnego wieku. Dlatego też, jeżeli osoba młoda bądź singiel poprosi o współdzielenie kredytu swoich rodziców nie mogą oni przekroczyć progu wieku.

 

Kredytobiorca idealny to idealne warunki

 

Status kredytobiorcy idealnego nie tylko ma bardzo pozytywny wpływ na uzyskanie kredytu, ale także na warunki, jakie bank będzie w stanie nam zaproponować. Wysoka ocena pozwoli na obniżenie marży, a więc ważnej składowej oprocentowania, która bezpośrednio przekłada się na wysokość regulowanych każdego miesiąca rat. Wysokie zarobki oraz świetlana przyszłość kredytobiorcy pozwoli również na osiągnięcie wielu kompromisów. W tym na przykład obniżenie prowizji czy dodatkowych ubezpieczeń.

 

Starając się o kredyt dokładnie przeanalizujmy swoją sylwetkę wobec banku. Czasem warto wstrzymać się kilka miesięcy i poprawić swoją kondycję i zdolność finansową, aby uzyskać lepsze warunki kredytowania.