Kompas finansowy – Twój Ekspert finansowy

Bezpłatna pomoc w uzyskaniu kredytu budowlanego

Budowa domu, to dla wielu z nas spełnienie marzeń. Wizja własnych czterech kątów, które spełniają nasze wszelkie oczekiwania, to jeden z najważniejszych celów w życiu.

Oczywiście realizacja tych planów wiąże się z dużymi wydatkami. Dlatego też większość inwestorów decyduje się na skorzystanie z kredytu hipotecznego lub budowlano hipotecznego.

Jako doradca kredytowy bezpłatnie wskaże Ci różnice i zaproponuje najlepsze rozwiązania, wybierając spośród wielu ofert kredytowych na budowę domu lub hipotecznych.

doświadczony doradca finansowy Kielce

UZYSKAJ KREDYT BUDOWLANY

Uzyskanie kredytu budowlanego jest bardzo skomplikowane, ponieważ wiąże się z koniecznością przygotowania wiarygodnego kosztorysu – co nie jest łatwe – oraz wypłaty kredytu realizowane są w transzach (częściach), które są wypłacane po zrealizowaniu ustalonych etapów budowy.

 

Dodatkowe komplikacje pojawiają się, gdy klient banku chciałby przy pomocy jednego kredytu sfinansować jednocześnie zakup potrzebnej działki, jak i budowę domu. W takim przypadku problemem może się okazać limit wskaźnika LTV. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że tylko niektóre banki akceptują wkład własny na poziomie 10%, w zamian za taką możliwość podwyższają dodatkowo oprocentowanie kredytu do momentu uzupełnienia brakującego wkładu własnego.

 

Większość banków wymaga wkładu własnego minimum 20% (LTV 80%). Banki mają też różne wymagania odnośnie terminu, w którym kredytobiorca musi zakończyć budowę. W takim kredycie jest to okres karencji. To kolejna ważna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę. Pojęcie kredytu budowlano-hipotecznego jest również stosowane przy rynku pierwotnym, kiedy to lokal mieszkalny jest jeszcze budowany przez dewelopera.

KREDYT BUDOWLANY A KREDYT HIPOTECZNY

Pozornie wielu inwestorów myśli, iż kredyt budowlany to dokładnie to samo co kredyt hipoteczny. Nic bardziej mylnego. Jedną z wytycznych uzyskania kredytu budowlanego jaką postawi przed nami bank jest posiadanie własnej działki budowlanej. Dla wielu jest to punkt nie do pokonania ze względu na koszt całej inwestycji. Warto jednak zwrócić uwagę iż na etapie starania się o kredyt budowlany bank zaliczy działkę jako wkład własny. Jednocześnie uzyskanie kredytu budowlanego stanie się bardziej osiągalne, zaś nasze szanse na otrzymanie pełnej wnioskowanej kwoty wzrośnie.

Jakich dokumentów będziemy potrzebować?

  1. dowód tożsamości,
  2. potwierdzenie źródeł dochodu,
  3. akt notarialny potwierdzający własność działki,
  4. odpis z księgi wieczystej,
  5. warunki zabudowy i zagospodarowania terenu,
  6. pozwolenie na budowę wraz z pieczęcią,
  7. dziennik budowy z wpisem kierownika budowy,
  8. projekt budowlany,
  9. kosztorys (na druku bankowym),
  10. wycena rzeczoznawcy

Współpracuję z wieloma bankami