Kompas finansowy – Twój Ekspert finansowy

Pożyczka gotówkowa

Kredyt gotówkowy lub pożyczka gotówkowa to zobowiązanie zaciągane na dowolne cele. Najczęściej jest zaciągany na sfinansowanie dowolnych potrzeb konsumpcyjnych, nie związanych z prowadzoną przez Klienta działalnością gospodarczą, a więc dla tzw. osób fizycznych.

To dobre rozwiązanie dla osób, które szybko chcą pozyskać gotówkę. Pożyczki gotówkowe mieszczą się w pojęciu kredytu konsumenckiego. Pożyczka gotówkowa charakteryzuje się uproszczoną procedurą sprawdzania zdolności kredytowej oraz szybszą decyzją i przekazaniem środków pieniężnych.

Często nie jest nawet wymagane zabezpieczenie takiego kredytu (dostępne kwoty do 200 tys. w zależności od banku) Oprócz dobrej pożyczki gotówkowej na cel dowolny istnieje opcja uzyskania pożyczki gotówkowej konsolidacyjnej przeznaczonej na spłatę innych zobowiązań.

doświadczony doradca finansowy Kielce

Pożyczka gotówkowa - Koszty

Zaciągnięcie pożyczki gotówkowej powinno odbyć się z udziałem niezależnego doradcy kredytowego, ponieważ banki często stosują sztuczki, dzięki którym zaniżają RRSO i całkowity koszt kredytu. Doradca finansowy przeanalizuje każda ofertę banku i pokaże nam wady i zalety każdego rozwiązania. Najczęstszym ukrytym kosztem jest obowiązek założenia i prowadzenia we wskazanej instytucji konta bankowego czy też korzystania z karty płatniczej. Te czynniki mogą spowodować, iż na pierwszy rzut oka pożyczka gotówkowa będzie bardzo korzystna, lecz po obliczeniu dodatkowych kosztów prawda będzie zupełnie inna. Dodatkowo warto zastanowić się czy ubezpieczenie kredytu będzie nam potrzebne. Zwykle niski kredyt gotówkowy może się bez niego obejść.


Koszt udzielenia pożyczki gotówkowej jest uzależniony od kwoty zobowiązania. Do najniższych kwot pożyczki zaliczamy próg 500 zł. Jednak, jeżeli wyróżniasz się wysoką zdolnością kredytową, możesz liczyć nawet na 120 000 zł. Tak duże rozbieżności wynikają ze zróżnicowanych ofert banków, jak i Twoich zarobków. Powszechnie uważa się, iż pożyczka gotówkowa powinna cechować się niskimi odsetkami – i jest to prawda. Jednak odsetki to nie jedyny koszt udzielenia kredytu. Na etapie starania się o kredyt gotówkowy bank zobowiązany jest do przekazania nam jeszcze przed podpisaniem umowy ujednoliconego formularza informacyjnego. To właśnie w tym dokumencie znajdziemy wszystkie opłaty związane z udzieleniem pożyczki.

Kredyt gotówkowy na konkretny cel

Pożyczka gotówkowa przede wszystkim powinna być dopasowana do Twoich potrzeb. Warto zastanowić się nad spersonalizowaną ofertą banku – kredytu gotówkowego na konkretny cel. Możemy spotkać się z pożyczkami przeznaczonymi na wakacje, nowy samochód, remont itp. – warto je rozważyć, ponieważ mogą się okazać naprawdę opłacalne.

Pożyczka gotówkowa - spłata

Mając w planach skorzystanie z pożyczki, powinniśmy zastanowić się nad sposobem jej spłaty. Kredyt gotówkowy może być spłacany w równych lub malejących ratach. Pierwsza opcja to spłata stałej kwoty każdego miesiąca. Tego typu raty zawierają dług oraz odsetki. Początkowo rata kredytu w większej części składa się z odsetek, niż kapitału – aż do momentu odwrócenia proporcji. Pożyczka gotówkowa spłacana w systemie rat malejących polega na obniżeniu raty kredytu wraz z upływem czasu. Wysokość raty obliczana jest na podstawie spłaconej kwoty zobowiązania oraz odsetek. Kapitał jest spłacany szybciej oraz suma odsetek jest niższa.

Skontaktuj się ze mną – zaproponuję Ci najlepszy kredyt gotówkowy dopasowany specjalnie do Twoich potrzeb.

Współpracuję z wieloma bankami