Kompas finansowy – Twój Ekspert finansowy

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny pozwoli Ci na zakup domu, mieszkania lub zapewni dodatkowy zastrzyk gotówki w chwili, gdy potrzebujesz pieniędzy na dowolny cel – niekoniecznie związany z zakupem nieruchomości.

To kredyt długoterminowy, a jego spłata zabezpieczona jest za pomocą hipoteki.

Spośród wielu dostępnych na rynku ofert kredytowych pomogę wybrać Ci tę najkorzystniejszą, która będzie dostosowana do Twoich potrzeb i możliwości.

doświadczony doradca finansowy Kielce

Pożyczka hipoteczna

Pożyczka hipoteczna może być przeznaczona na dowolny cel, natomiast zabezpieczeniem takiej transakcji, podobnie jak w kredycie hipotecznym, jest wpis hipoteczny w księdze wieczystej. Jeśli masz nieruchomość, a potrzebujesz większej gotówki jest to idealne rozwiązanie. Mamy możliwość uzyskania z banku do 80% wartości nieruchomości. W zamian za obciążenie hipoteczne bank proponuje oprocentowanie zbliżone do kredytu hipotecznego, a znacznie niższe od pożyczki gotówkowej. Atutem pożyczki hipotecznej jest długi okres kredytowania, korzystne oprocentowanie oraz brak wymogu rozliczania środków pochodzących z pożyczki.

Kredyt hipoteczny na zakup domu lub mieszkania

Zakup domu lub mieszkania na rynku wtórnym możesz sfinansować również za pomocą kredytu hipotecznego. Dotyczy to rynku wtórnego lub zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym, ale już oddanym przez dewelopera do użytkowania. To dużo prostsza droga niż w przypadku kredytu hipotecznego na budowę domu, dlatego że w chwili kiedy wnioskujesz o kredyt hipoteczny nie musisz posiadać swojego gruntu pod budowę. Oczywiście w banku konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku i dokumentów. Procedura jest podobna jak w przypadku kredytu hipotecznego na budowę domu. W tym przypadku unikasz jednak wszelkich formalności związanych z kupnem gruntu, pozwoleniem na budowę, który zawiera indywidualne warunki zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego W ramach kredytu hipotecznego możesz również ustalić kwotę na remont domu lub mieszkania.

KREDYT BUDOWLANY

Uzyskanie kredytu budowlanego jest bardzo skomplikowane, ponieważ wiąże się z koniecznością przygotowania wiarygodnego kosztorysu. Nie jest to łatwe oraz wypłaty kredytu realizowane są w transzach (częściach), które są wypłacane po zrealizowaniu ustalonych etapów budowy.

 

Dodatkowe komplikacje pojawiają się, gdy klient banku chciałby przy pomocy jednego kredytu sfinansować jednocześnie zakup potrzebnej działki, jak i budowę domu. W takim przypadku problemem może się okazać limit wskaźnika LTV. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że tylko niektóre banki akceptują wkład własny na poziomie 10%, w zamian za taką możliwość podwyższają dodatkowo procentowanie kredytu do momentu uzupełnienia brakującego wkładu własnego. Większość banków wymaga wkładu własnego minimum 20% (LTV 80%).

 

Banki mają też różne wymagania odnośnie terminu, w którym kredytobiorca musi zakończyć budowę. W takim kredycie jest to okres karencji. To kolejna ważna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę. Pojęcie kredytu budowlano-hipotecznego jest również stosowane przy rynku pierwotnym, kiedy to lokal mieszkalny jest jeszcze budowany przez dewelopera.

Kredyt refinansowy

Kredyt refinansowy przeznaczony jest na spłatę drugiego kredytu hipotecznego, przenosząc zobowiązanie z droższego banku – do banku oferującego tańszy kredyt. Cel kredytu oraz zabezpieczenie pozostają takie same, ale ulec mogą waluta kredytu, okres kredytowania, a przede wszystkim zostanie obniżone oprocentowanie kredytu. Dzięki mnie możesz obniżyć raty kredytu hipotecznego przenosząc zobowiązanie do innego banku.