Kompas finansowy – Twój Ekspert finansowy

UBEZPIECZENIE NIERUCHOMOŚCI

Ubezpieczenie nieruchomości to podstawowe zabezpieczenie swojego domu i mieszkania. Wybór odpowiedniej polisy nie jest łatwy, dlatego też warto skorzystać z pomocy doradcy, który dzięki swojej wiedzy poleci nam najlepsze rozwiązanie.

 

Wybierając ubezpieczenie nieruchomości powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zakres ochrony oraz wysokość składki. Dodatkowo kredyt hipoteczny czy też budowlany jest bezpośrednio związany z koniecznością skorzystania z ubezpieczenia nieruchomości.

doświadczony doradca finansowy Kielce

Ubezpieczenie nieruchomości – zakres

Zakres ubezpieczenia nieruchomości to bardzo ważny aspekt. Jednocześnie, decydując się na nie, należy zastanowić się od jakich zagrożeń powinniśmy się ubezpieczyć. Czy zdarzenia losowe takie jak powodzie, pożary, gradobicia czy ulewy wystarczą? Wykupując polisę warto ubezpieczyć się również od włamania, kradzieży, rabunków oraz odpowiedzialności cywilnej wobec innych osób związanych z zachowaniem naszych dzieci czy też zwierząt. Jak widzisz ubezpieczenie nieruchomości może posiadać bardzo szeroki zakres, który zapewni nam spokój i poczucie bezpieczeństwa.

 

Jeżeli podstawowa oferta ubezpieczenia nieruchomości nie obejmuje ryzyka, na którym Ci zależy z pewnością znajdziemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie. Polisa nie powinna chronić twojego mienia częściowo. Zwykle właściciele nieruchomości mogą wybrać jeden z kilku dostępnych pakietów, różniących się między sobą zakresem i ceną ubezpieczenia. Dodatkowo towarzystwa ubezpieczeniowe pozwalają na indywidualną kompozycję polisy.

Przedmiot ubezpieczenia

Kolejnym bardzo ważnym aspektem na etapie analizowania ubezpieczenia nieruchomości jest przedmiot ubezpieczenia. Polisa może obejmować ochroną jedynie dom mieszkalny, ale również garaż, ogrodzenie, altanę, bramę wjazdową i wiele innych. Doradca pomoże Ci w wyborze optymalnej polisy, która zabezpieczy najważniejsze dla Ciebie obiekty.

Ogólne warunki ubezpieczenia nieruchomości

Pełny zakres ubezpieczenia nieruchomości znajduje się w ogólnych warunkach tzw. O.W.U. Dodatkowo dokument ten określa prawa i obowiązki ubezpieczonego i ubezpieczającego wraz z określeniem sposobu ustalenia wysokości wypłaty odszkodowania. Podpisując ubezpieczenie nieruchomości jednocześnie oznajmiamy, iż otrzymaliśmy i zapoznaliśmy się z O.W.U.

Wysokość składki ubezpieczenia nieruchomości

Wysokość rocznej składki uzależniona jest od zakresu i sumy ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia, zwana również limitem odpowiedzialności, jest jednoznaczna z maksymalną wartością odszkodowania, które może zostać wypłacone w wyniku ubezpieczenia nieruchomości. Zostanie ona określona przez właściciela na podstawie wartości rynkowej nieruchomości oraz znajdujących się w niej przedmiotów. Nie powinniśmy jej zaniżać, mimo iż nasza składka w wyniku ubezpieczenia nieruchomości będzie niższa, to w przypadku faktycznej szkody, wypłacone środki mogą nie wystarczyć na pokrycie szkody. W wyniku takiego niedoubezpieczenia zakład ubezpieczeń będzie miał prawo do proporcjonalnego pomniejszenia wartości mienia i wypłaconego świadczenia.

 

Wypłacenie odszkodowania w wyniku ubezpieczenia nieruchomości wpływa na zmniejszenie sumy ubezpieczenia. W takiej sytuacji powinniśmy opłacić dodatkową składkę, aby przywrócić limit startowy. Jeśli odszkodowanie będzie równe tej sumie, umowa ubezpieczenia ulegnie rozwiązaniu chyba, że przewidziano w niej inne rozwiązanie.

 

Jeżeli planujesz zaciągnięcie kredytu hipotecznego lub zwyczajnie chcesz zabezpieczyć swoją przyszłości dzięki ubezpieczeniu nieruchomości skontaktuj się z nami. Pomożemy wybrać Ci najlepsze rozwiązanie, dopasowane do Twoich potrzeb.