Kompas finansowy – Twój Ekspert finansowy

Leasing maszyn i urządzeń

Leasing maszyn i urządzeń jest jednym z najkorzystniejszych rozwiązań zewnętrznej formy finansowania. Często maszyny i urządzenia w przedsiębiorstwie są niezbędne do produkcji i funkcjonowania, zaś ich nagłe awarie wymagają zgromadzenia dużej ilości gotówki w krótkim czasie. Leasing maszyn i urządzeń rozwiązuje ten problem i zapobiegnie stratom finansowym związanym z przestojami produkcji lub dostaw.

doświadczony doradca finansowy Kielce

Czym jest leasing maszyn i urządzeń?

Inwestycja środków finansowych na zakup niezbędnych maszyn i urządzeń, dotyka młodych przedsiębiorców jak i tych, o ugruntowanej pozycji na rynku. Dojrzałe przedsiębiorstwa, aby zachować pozycję lidera, muszą systematycznie inwestować w nowe technologie, aby nie pozostać w tyle. Leasing maszyn i urządzeń jest odpowiedzią na tego typu potrzeby. To atrakcyjna forma finansowania za stałą comiesięczną ratą wraz z wieloma udogodnieniami podatkowymi – a więc to, co przedsiębiorstwa lubią najbardziej. Użytkowanie maszyn i urządzeń leasingowych pozwala na swobodny rozwój bez obciążania budżetu przedsiębiorstwa dużym i jednorazowym wydatkiem.

Leasing maszyn i urządzeń – dosłownie na każde potrzeby

Leasing zwykle kojarzy się z finansowaniem floty samochodowej, jednak w praktyce pozwala na uzyskanie środków na dowolnego rodzaju maszyny i rządzenia ( w tym również specjalistyczne) na zasadzie umowy leasingu. Leasing maszyn i urządzeń dotyczy głównie:

 

  1. Maszyn i całych linii produkcyjnych
  2. Samochodów i pojazdów specjalistycznych
  3. Urządzeń biurowych
  4. Elektroniki
  5. Wyposażenia gabinetów lekarskich
  6. Sprzętu diagnostycznego
  7. Oprogramowania komputerowego i technologicznego
  8. Mebli oraz pozostałego wyposażenia

 

Leasing maszyn i urządzeń obejmuje zarówno nowe jak i używane dobra. Takie rozwiązanie pozwala na dopasowanie kwoty oraz kosztów leasingu do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.

Leasing czy kredyt?

Leasing maszyn i urządzeń jest świetną alternatywą dla tradycyjnego kredytu. W głównej mierze rozwiązuje problem braku zdolności kredytowej, która będzie główną przeszkodą na etapie ubiegania się o kredyt. Dodatkowo leasing maszyn i urządzeń cechuje się krótszym okresem finansowania, co pozwoli na szybsze odciążenie budżetu przedsiębiorstwa. Po zakończeniu leasingu przedsiębiorca może dokonać wykupu danego środka lub jego zwrotu.

 

Zwrot wbrew pozorom nie jest złym rozwiązaniem, ponieważ wiele sektorów np. medyczny wymaga nowoczesnych technologii, więc wymiana urządzeń na nowsze stała się standardem. Ostateczne koszty leasingu i kredytu kształtują się na podobnym poziomie, jednak leasing umożliwia zastosowanie tzw. ekspresowej amortyzacji, czyli skrócenia okresu amortyzowania środka trwałego do minimum 40% amortyzacji normatywnej, wynoszącej np. 60 miesięcy dla samochodów czy 40 miesięcy dla sprzętu budowlanego.

Leasing maszyn i urządzeń - wpływ na podatki

Co miesięczna rata leasingowa może zostać zakwalifikowana, jako koszt prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to korzystne rozwiązanie, które pozwala na obniżenie podstawy opodatkowania, pod warunkiem zastosowania skróconego okresu amortyzacji (jednak nie mniejszej niż 40%). Drugim warunkiem jest równowartość sumy opłat leasingowych pomniejszonych o podatek VAT, początkowej wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Skontaktuj się ze mną. Jestem niezależnym doradcą finansowym i pomogę wybrać Ci najlepsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojego przedsiębiorstwa.

Współpracuję z wieloma bankami