Kompas finansowy – Twój Ekspert finansowy

POŻYCZKA GOTÓWKOWA - KOSZTY

Koszt udzielenia pożyczki gotówkowej jest uzależniony od kwoty udzielonego zobowiązania. Do najniższych kwot pożyczki zaliczamy próg 500 zł. Jednak, jeżeli wyróżniasz się wysoką zdolnością kredytową możesz liczyć nawet na 120 000 zł. Tak duże rozbieżności wynikają ze zróżnicowanych ofert banków jak i Twoich zarobków. Powszechnie uważa się, iż pożyczka gotówkowa powinna cechować się niskimi odsetkami – i jest to prawda. Jednak odsetki to nie jedyny koszt udzielenia kredytu. Na etapie starania się o kredyt gotówkowy bank zobowiązany jest do przekazania nam jeszcze przed podpisaniem umowy ujednoliconego formularzu informacyjnego. To właśnie w tym dokumencie znajdziemy wszystkie opłaty związane z udzieleniem pożyczki.

Koszt pożyczki gotówkowej

Zaciągnięcie pożyczki gotówkowej powinno odbyć się z udziałem niezależnego doradcy kredytowego, ponieważ banki często stosują sztuczki, dzięki którym zaniżają RRSO i całkowity koszt kredytu. Doradca finansowy przeanalizuje każda ofertę banku i pokaże nam wady i zalety każdego rozwiązania. Najczęstszym ukrytym kosztem jest obowiązek założenia i prowadzenia we wskazanej instytucji konta bankowego czy też korzystania z karty płatniczej. Te czynniki mogą spowodować, iż na pierwszy rzut oka pożyczka gotówkowa będzie bardzo korzystna, lecz po obliczeniu dodatkowych kosztów prawda będzie zupełnie inna. Dodatkowo warto zastanowić się czy ubezpieczenie kredytu będzie nam potrzebne. Zwykle niski kredyt gotówkowy może się bez niego obejść.

Kredyt gotówkowy na konkretny cel

Pożyczka gotówkowa przede wszystkim powinna być dopasowana do Twoich potrzeb. Warto zastanowić się nad personalizowaną ofertą banku – kredytu gotówkowego na konkretny cel. Możemy spotkać się z pożyczkami przeznaczonymi na wakacje, nowy samochód, remont itp. – warto się nad nimi zastanowić, ponieważ mogą się okazać naprawdę opłacalne.

Pożyczka gotówkowa spłata

Mając w planach skorzystanie z pożyczki, powinniśmy zastanowić się nad sposobem jej spłaty. Kredyt gotówkowy może być spłacany w równych lub malejących ratach. Pierwsza opcja to spłata stałej kwoty każdego miesiąca. Tego typu raty zawierają dług oraz odsetki. Początkowo rata kredytu w większej części składa się z odsetek, niż kapitału – aż do momentu odwrócenia proporcji. Pożyczka gotówkowa spłacana w systemie rat malejących polega na obniżeniu raty kredytu wraz z upływem czasu. Wysokość raty obliczana jest na podstawie spłaconej kwoty zobowiązania oraz odsetek. Kapitał jest spłacany szybciej oraz suma odsetek jest niższa.

Skontaktuj się z niezależnym doradcą kredytowym, który zaproponuje Ci najlepszy kredyt gotówkowy – dopasowany specjalnie do Twoich potrzeb.