Kompas finansowy – Twój Ekspert finansowy

POŻYCZKA GOTÓWKOWA

pożyczka gotówkowa Kielce

Pożyczka gotówkowa, to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Zwykle kierujemy się do banku z wnioskiem o udzielenie pożyczki gotówkowej, gdy spotkają nas niespodziewane wydatki. Coś, co ją odróżnia od kredytu to dowolny cel. Dzięki temu możesz przeznaczyć ją na remont, kupno samochodu, wakacje, czy też naukę. Banki prześcigają się w znakomitych ofertach, tylko jak spośród zebranych ofert wybrać najlepszą. W tym wypadku najlepiej skorzystać z usług doradcy finansowego, który w jasny i rzeczowy sposób przeanalizuje dla nas wady i zalety każdego rozwiązania.

 

Pożyczka gotówkowa cieszy się ogromną popularnością, o czym świadczą cyklicznie publikowane przez BIK dane. Tylko w pierwszym półroczu 2019 roku instytucje bankowe udzieliły blisko 3,5 mln pożyczek gotówkowych. Dlaczego tak chętnie zaciągamy pożyczki gotówkowe?

Pierwszym powodem jest fakt, iż niewielu z nas posiada oszczędności, zaś nagłe wypadki zdarzają się w życiu każdego. W takiej sytuacji nie mamy wyjścia i pożyczka gotówkowa okaże się naszym jedynym rozwiązaniem. Po drugie uzyskanie pożyczki nie jest już tak skomplikowane jak kiedyś. Banki rezygnują ze skomplikowanych procedur. Pożyczka gotówkowa bez zaświadczeń, a nawet udzielona przez Internet stała się normą. Niepodważalną zaletą jest również dowolność przeznaczenia środków.

 

Najlepsza pożyczka gotówkowa

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie; która pożyczka gotówkowa jest najlepsza? Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb i możliwości. Decydując się na pożyczkę gotówkową doradca finansowy zada Ci kilka pytań. Pierwszym z nich jest; Jaka wysokość pożyczki gotówkowej jest dla Ciebie satysfakcjonująca? Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, iż pożyczka gotówkowa może zostać udzielona nawet do kwoty 200 tyś zł., jednak musisz wyróżniać się wysokimi zarobkami i nieskazitelną zdolnością kredytową. Do najpopularniejszych pożyczek zaliczamy te udzielone do 100 tyś zł. Kolejną sprawą jest możliwość spłaty udzielonej pożyczki gotówkowej. Doradca finansowy pomoże Ci wyznaczyć wysokość raty, która nie będzie dla Ciebie znacznym obciążeniem, a co najważniejsze będzie możliwa do spłaty. Tutaj należy zauważyć, że im dłuższy okres kredytowania tym niższa rata, ale i wyższy całkowity koszt udzielenia pożyczki.

 

Pożyczka gotówkowa w różnych bankach

Określenie potrzeb i możliwości udzielenia pożyczki gotówkowej to pierwszy krok na drodze jej uzyskania. Kolejnym będzie zebranie i analiza ofert różnych banków. Doradca kredytowy pomoże Ci wybrać najkorzystniejszą ofertę.

 

Pierwsze kroki powinieneś skierować do banku, w którym posiadasz już konto osobiste, ponieważ często dzięki temu otrzymasz korzystniejsze propozycję – jednak nie jest to reguła. Następnie odwiedź pozostałe banki, lub skontaktuj się z niezależnym doradcą kredytowym, który już na pierwszym spotkaniu bezpłatnie porówna dla Ciebie oferty 25 banków.

Koniecznie przeanalizuj szczegółowo oferty banków, ponieważ nie ma tajemnicy w tym, iż bank zarabia na udzieleniu pożyczki gotówkowej, jednak to od Ciebie zależy, którą z ofert wybierzesz.

 

Analiza pożyczki gotówkowej

Na każdym etapie starania się o pożyczkę gotówkową powinieneś pamiętać, iż nie ma pożyczki idealnej. Każda propozycja będzie miała swoje wady i zalety, jednak spośród nich z pewnością uda się wyłonić najkorzystniejsza. W jaki sposób to zrobić? Szczegółowa analiza każdej propozycji z pewnością ułatwi Ci to zadanie. Należy również pamiętać, iż ostateczne warunki pożyczki gotówkowej będą zależały od oceny Twojej zdolności kredytowej.

 

Pierwszym krokiem udzielenia pożyczki gotówkowej przez bank będzie ocena Twoich zarobków. Pracownik banku sprawdzi płynność i terminowość Twoich dochodów (zwykle za ostatnie 3 miesiące), dodatkowo zapyta o formę zatrudnienia oraz posiadane już kredyty i pożyczki. Pracownik banku po otrzymaniu wszystkich niezbędnych informacji – sprawdzi Twoją historię w BIK. Im pozytywniejsza – tym większe szanse na uzyskanie korzystniejszych warunków pożyczki gotówkowej. Ostatnim krokiem będzie zbadanie Twojej zdolności kredytowej. To dopiero w tym momencie otrzymasz ostateczną ofertę udzielenia pożyczki gotówkowej.

 

Pożyczka gotówkowa, a konkretniej jej oferta ujawni wszystkie najważniejsze informacje, w tym oprocentowanie kredytu, prowizja, wysokość miesięcznej raty czy całkowity koszt. Powinieneś także zostać poinformowany o wysokości RRSO. Na tej podstawie dowiesz się ile dokładnie kosztuje pożyczka gotówkowa.

 

Pierwszym analizowanym czynnikiem jest wysokość oprocentowania i prowizji. Oprocentowanie jest sumą marży, jaką pobiera bank oraz wskaźnika WIBOR. Możesz spotkać się z oprocentowaniem stałym i wtedy Twój harmonogram spłat nie ulegnie zmianie przez cały okres kredytu lub zmiennym, które jest zależne od wahania stóp procentowych obowiązujących na rynku. Warto przypomnieć, że zgodnie z ustawą – oprocentowanie udzielonej pożyczki lub kredytu nie może przekraczać 10%. Prowizja to nic innego jak opłata pobierana przez bank, w zamian za udzielenie pożyczki gotówkowej. Jest ona ustalana indywidualnie, jednak nie jest obowiązkowa i np. w trakcie trwania promocji bank może z niej zrezygnować.

 

Pożyczka gotówkowa – ostateczny wybór

Podejmując ostateczną decyzję warto zwrócić uwagę również na cross-selling, który często jest powiązany z uzyskaniem kredytu lub pożyczki. Na pozór atrakcyjniejsza oferta pożyczki związana z koniecznością założenia konta lub wzięcia karty kredytowej, może w finalnym efekcie okazać się mniej korzystna, niż jej konkurencyjna oferta bez cross-sellingu.

 

Porównując ze sobą oferty pożyczki gotówkowej koniecznie przeanalizuj; RRSO, całkowity koszt kredytu oraz okres spłaty. Dzięki analizie tych trzech czynników, wybierzesz najkorzystniejszą ofertę. Przypominamy – im niższe RRSO tym korzystniejsza pożyczka. Całkowity koszt kredytu dodany do pożyczki da Ci dokładny obraz sytuacji wysokości spłaty, zaś im dłuższy jej okres tym wyższe koszty uzyskania kredytu.

 

Pożyczka gotówkowa może Cię przerażać, jednak nie powinna. Korzystając z usług doradcy kredytowego przejdziesz przez ten etap nawet w ciągu jednego dnia i będziesz mógł cieszyć się swobodą finansową.bankowych