Kompas finansowy – Twój Ekspert finansowy

leasing samochodu Kielce

Leasing zwykle kojarzony jest z samochodami. Czy leasing możesz wziąć tylko na samochód? Czym właściwie jest leasing i czy wpływa on bezpośrednio na zdolność kredytową? Czy leasing jest skierowany tylko dla przedsiębiorców? Sprawdź sam.

 

Na czym polega leasing samochodu?

 

Leasing samochodu to nic innego jak połączenie kredytu i dzierżawy. Umowa zawarta z leasingodawcą ściśle określa sposób użytkowania samochodu. Przedmiot leasingu staje się Twoja własnością po jego spłaceniu. Dlatego też w trakcie trwania umowy leasingu samochodowego jest Ci on udostępniony na określony w umowie czas. Spłacenie należności wobec leasingodawcy uprawnia Cię do wykupu przedmiotu leasingu – za kwotę znacznie niższa niż wartość rynkowa pojazdu.

 

Jak leasing to tylko na samochód?

 

Powszechnie przyjęło się, iż tego typu rozwiązania przeznaczone są jedynie dla samochodów. Jednak w rzeczywistości leasing samochodu jest tylko i wyłącznie najczęściej wykorzystywanym produktem bankowym z tego zakresu. Leasing możesz wziąć na praktycznie wszystkie niezbędne przedmioty m.in. drukarki, maszyny, linie produkcyjne, komputery, oprogramowanie i wiele innych.

Leasing operacyjny czy finansowy?

Jeżeli planujesz leasing samochodu powinieneś poznać podstawowe różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym. Zagwarantuje Ci to wybranie najkorzystniejszego rozwiązania dla Twojego przedsiębiorstwa.

 

Leasing jest wyjątkowo atrakcyjny dla młodych przedsiębiorców, którzy również często korzystają z kredytu na start. Zwykle wraz z założeniem działalności wymagana jest wysoka inwestycja. Dlatego też leasing samochodu cieszy się tak dużą popularnością. Zazwyczaj jest to jeden z większych wydatków, z którymi musi się zmierzyć młody przedsiębiorca.

 

Leasing operacyjny cechuje się stopniowo naliczanym podatkiem VAT, od każdej raty leasingowej. Przy leasingu finansowym cały VAT zapłacisz wraz z pierwszą rata leasingowa, zaś do kosztów uzyskania przychodu zakwalifikujesz jedynie odsetki od rat – a nie cała ratę jak ma to miejsce w leasingu operacyjnym.

 

Leasing operacyjny pozwala na odliczenie od kosztów uzyskania przychodu praktycznie wszystkich wydatków pochodzących od przedmiotu leasingu. Przykładem będzie leasing samochodu, który dodatkowo obejmie: ratę leasingowa, czynsz inicjalny, paliwo, przegląd samochodu czy też zakup wyposażenia dodatkowego. Odpis amortyzacyjny będzie możliwy tylko i wyłącznie przy leasingu finansowym, którego jesteś posiadaczem. W leasingu operacyjnym leasingodawca, jako właściciel samochodu wpisuje go w trwałe środki swojej ewidencji.

 

Leasing samochodu w modelu operacyjnym zawierany jest na minimum 40% długości okresu amortyzacji. W leasingu finansowym będzie ona zawierany na czas określony, lecz bez minimalnego okresu jej trwania. Jest to bardzo komfortowa sytuacja, ponieważ długość umowy leasingu samochodowego zależy wyłącznie od Twoich potrzeb.

 

Dla kogo leasing finansowy będzie opłacalny?

 

Leasing samochodu w postaci leasingu operacyjnego, jest korzystnym rozwiązaniem dla większości przedsiębiorców. Jednak leasing finansowy będzie korzystny dla:

  • Każdego, kto chce być właścicielem pojazdu od początku trwania umowy leasingu
  • Chce odliczyć VAT jednorazowo
  • Oczekują krótszego czasu leasingu
  • Przedmiot leasingu jest z innym niż 23% VAT-em np. Leasing samochodu używanego
  • Umowa leasingu operacyjnego nie może dojść do skutku, ze względu na niską stawkę amortyzacji i wysoką kwotę wykupu
  •  

Leasing zwrotny – co to jest?

Leasing zwrotny to zmiana własności użytkowania. Wpływa on na poprawę kondycji finansowej przedsiębiorstwa, dlatego też warto się nad nim zastanowić. Dlaczego? Leasingodawca wykupuje środek trwały, który dotychczas był własnością przedsiębiorstwa. Firma nadal płaci raty za leasing samochodu i pozostaje w ich użytkowaniu. Leasing zwrotny, polegający na sprzedaży środka trwałego, może wiązać się ze znacznym obciążeniem podatkowym i koniecznością opłacenia podatku VAT od sprzedaży. Po upływie trwania umowy przedmiot leasingu może zostać odkupiony przez leasingobiorcę.

 

Leasing samochodu dla nowych przedsiębiorstw

 

Na leasing samochodu mogą pozwolić sobie również nowe działalności gospodarcze. Jednak powinny się liczyć z podwyższoną opłatą wstępną. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji wybierz leasing dla nowych firm, a będziesz mógł liczyć na uproszczoną procedurę leasingu. Do jego uzyskania niezbędne będą dokumenty rejestrowe takie jak; NIP, REGON, KRS, wniosek leasingowy oraz dowód osobisty. W przypadku leasingu samochodu używanego dodatkowo będzie wymagana wycena rzeczoznawcy.

 

Leasing samochodu używanego

 

Możliwy jest również leasing samochodu używanego, jednak w tym wypadku musimy liczyć się z faktem, iż umowy leasingowej nie podpiszemy na samochód starszy niż 6 lat. Jednocześnie należy pamiętać, iż okres leasingu i wiek samochodu nie powinny sumarycznie przekroczyć 8 lat.

Dodatkowo leasing samochodu używanego będzie wymagał wpłaty własnej w wysokości od 10-15%. Zakup samochodu powinien zostać potwierdzony fakturą VAT 23 %. Ponadto to, kim jest osoba lub podmiot sprzedający pojazd ma znaczenie dla leasingodawcy. Jak już wcześniej wspomnieliśmy przy leasingu samochodu używanego może być wymagana wycena rzeczoznawcy, który fachowo i rzetelnie oceni stan pojazdu. Warto również zauważyć, iż w leasing możemy wziąć również samochody sprawdzana z krajów Unii Europejskiej.

 

Na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy leasingowej?

 

Do najważniejszych aspektów umowy leasingowej, na które powinieneś zwrócić uwagę należy:

  • Wysokość raty i termin płatności
  • Opłaty i TOiP, biorąc pod uwagę np. kary za nieterminową spłatę, czy też koszt wznowienia umowy leasingowej
  • Sposób rozliczenia umowy w przypadku jej rozwiązania
  • Warunki i sposób wykupu przedmiotu leasingu
  • Warunki ubezpieczenia
  • Zabezpieczenie

Na etapie starania się o leasing samochodu czy też innego przedmiotu, powinieneś zdecydować się na pomoc doradcy finansowego, który za Ciebie wynegocjuje korzystniejsze warunki. Zwykle warunki umowy leasingowej można modyfikować, zaś biorąc pod uwagę długość jej trwania – nawet najmniejsze korzyści w długoterminowym ujęciu mogą przynieść nam spore zyski.

Plusy i minusy leasingu

Każdy rodzaj zewnętrznego finansowania posiada swoje plusy i minusy. Do największych zalet leasingu samochodowego zaliczamy jasno określone przez przepisy prawa podatkowego długość trwania umowy. Leasing samochodu to warte zastanowienia rozwiązanie, z którego z pewnością skorzystasz, gdy będziesz potrzebował nowego pojazdu dla swojej działalności. Na jego opłacalność wpływa wartość zobowiązania. Im niższa wartość tym koszt obsługi umowy będzie wyższy. Dodatkowym minusem jest też fakt, iż prawnym właścicielem leasingu jest bank lub firma leasingowa. Dopiero po spłaceniu wszystkich rat będziesz miał możliwość wykupienia pojazdu na własność.

Za jedną z największych zalet leasingu samochodu uważa się obniżenie podatku poprzez odliczenie raty leasingowej od kosztów uzyskania przychodu. Dodatkowo leasing nie wpływa na obniżenie zdolności kredytowej przedsiębiorstwa, zaś formalności i zabezpieczenia są znacznie mniejsze niż przy zaciągnięciu kredytu na zakup pojazdu lub innego przedmiotu.

Wady leasingu:

  • Z góry narzucone zasady użytkowania przedmiotu przez cały okres trwania umowy
  • Przedmiot leasingu nie jest własnością przedsiębiorstwa
  • Finansuje wyłącznie ŚT i WNiP ( środki trwałe i wartości niematerialne i prawne)

Zalety leasingu:

  • Brak skomplikowanych zabezpieczeń
  • Uproszczone procedury udzielenia leasingu
  • Nie zmniejsza zdolności kredytowej
  • Możliwość obniżenia podatku
  • Możliwość ustalenia wysokości rat
  • Wybór najlepszego leasingu

Aby wybrać najlepszą ofertę leasingu najlepiej skorzystać z usług niezależnego doradcy finansowego. Dzięki niemu uzyskasz najlepszą ofertę, którą dodatkowo dla Ciebie przeanalizuje i wynegocjuje lepsze warunki. Nie porównuj ofert o różnych okresach trwania i innej wysokości czynszu inicjalnego. Pamiętaj, że umowa leasingu musi być dopasowana do Twoich potrzeb i możliwości.