Kompas finansowy – Twój Ekspert finansowy

KREDYT GOTÓWKOWY W PANDEMII

kredyt gotówkowy w pandemii Kielce

Okres pandemii to trudny czas dla nas wszystkich. Zwolnienia z pracy, brak wynagrodzeń oraz malejąca płynność finansowa sprawia, iż zaczyna brakować nam gotówki. kredyt gotówkowy rozwiąże nasze problemy? Czy w okresie koronawirusa możliwe jest otrzymanie kredytu gotówkowego? Niestety w związku z pandemią i co raz częstszym przewidywaniem wprowadzenia stanu wyjątkowego oraz wahającą się gospodarczą pozycją europy banki niechętnie udzielają kredytów i pożyczek.

 

Wakacje kredytowe w czasie pandemii

 

To jedno z udogodnień, z jakich może skorzystać każdy kredytobiorca. Rynek finansowy w ostatnim czasie ma ręce pełne roboty. Całkowita modernizacja systemu pracy w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa pracownikom pochłonęła sporo czasu. Dodatkowo zaproponowane rozwiązanie w postaci wakacji kredytowych wymusiły na bankach przeprowadzenie całej procedury w sposób zdalny. Mimo iż oddziały są czynne to działają w ograniczony sposób, zaś wprowadzone limity przebywających wewnątrz klientów nie ułatwiają pracy.

Początkowe wprowadzenie wakacji kredytowych spotkało się z ogromną popularnością. W związku z trudnościami w spłacie kredytu gotówkowego czy też hipotecznego, większość banków otrzymała masowe ilości wniosków o zawieszenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych, czy też rat w części tylko kapitałowej, na okres od 3 do nawet 6 miesięcy. Obecnie sytuacja na rynku się ustabilizowała, ponieważ główni zainteresowani odłożeniem spłaty kredytu gotówkowego już owy wniosek złożyli. 2 kwietnia 2020 roku ZBP podawał, że klienci indywidualni złożyli około 200 tys. wniosków o wakacje kredytowe, a firmy – około 10 tys.

 

Kredyt gotówkowy w okresie pandemii

 

Wiele osób zmaga się z trudnościami finansowymi, zaś utrzymanie rodziny przy nagłym spadku dochodów staje się, co raz trudniejsze. Pandemia nie obeszła się bez wpływu na rynek finansowy. Banki alarmują, iż kredyty hipoteczne są znacznie rzadziej zaciągane. Jednak nikogo to nie dziwi, ponieważ podczas niepewnego jutra ciężko podjąć decyzję o wieloletnim zobowiązaniu. Dodatkowo kredytobiorcy zmagają się z trudnościami w zakresie zebrania niezbędnych dokumentów. Banki zaś mają problemy z prawidłowym sporządzeniem operatu szacunkowego nieruchomości.

 

Wydawać by się mogło, iż w obecnej sytuacji trudności finansowych kredyty gotówkowe będą cieszyły się dużą popularnością – to fakty są zupełnie inne. Według publikowanych danych kredyt gotówkowy cieszy się znacznie mniejszym zainteresowaniem niż w poprzednich miesiącach czy też nawet latach. Mimo okresu letniego i często z nim związanych remontów – nie zaciągamy kredytu na realizacje planów, wakacji czy inwestycji.

 

Według danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej od 15 do 21 marca 2020 roku banki wysłały do BIK 250 tys. wniosków o weryfikację danych potencjalnych kredytobiorców, co oznaczało spadek o 33 proc. w porównaniu z tygodniem od 8 do 14 marca 2020 roku. Porównując te dane kredyt gotówkowy cieszył się 41% spadkiem zainteresowania w porównaniu do roku ubiegłego.

 

Jak wziąć kredyt gotówkowy w czasie koronawirusa?

 

Złożenie wniosku o kredyt gotówkowy w okresie koronawirusa może nastąpić na kilka różnych sposobów. Oczywiście pierwszym jest złożenie wniosku o kredyt gotówkowy przez Internet. Kolejnym jest kontakt telefoniczny z doradcą kredytowym. Oczywiście nie każdy w tym okresie będzie mógł liczyć na kredyt gotówkowy. Banki na etapie wydawania decyzji biorą pod uwagę pogarszająca się sytuację finansową zarówno gospodarki świata jak i samych klientów. Dlatego też kredyt gotówkowy nie będzie w zasięgu osób zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej tj. umowy o dzieło lub umowy zlecenia.

 

Branża, w jakiej pracuje przyszły kredytobiorca również ma duże znaczenie. Ze względu na wysokie zagrożenie branży odzieżowej, gastronomicznej i turystycznej wnioski ich pracowników zwykle są odrzucane. Dodatkowo w szczególny sposób brane pod uwagę są zarobki.

 

Banki ułatwiają procedury, aby kredyt gotówkowy był możliwy do uzyskania bez wychodzenia z domu. Jednak należy pamiętać, iż w tym szczególnym okresie warto skorzystać z bezpłatnej pomocy doradcy finansowego, który obiektywnie oceni sytuacje i możliwość spłaty kredytu gotówkowego.