Wycena nieruchomości w kredycie hipotecznym

leasing samochodu
Leasing samochodu – czy warto?
24 stycznia 2020
kredyt konsolidacyjny Kielce konsolidacja
Kredyt konsolidacyjny czy warto?
12 lutego 2020
Show all

Wycena nieruchomości w kredycie hipotecznym

wycena nieruchomości Kielce

wycena nieruchomości Kielce

Kredyt hipoteczny związany jest z wyceną nieruchomości. To właśnie od niej zależy, jaką kwotę kredytu uzyskamy. Niezmiernie ważne jest, aby była ona wykonana rzetelnie i profesjonalnie. Jednak musicie pamiętać, iż nie macie w tej kwestii związanych rąk. Dlaczego operat szacunkowy jest tak ważny dla kredytu hipotecznego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Jeżeli wycena wykaże niższą kwotę kredytu niż ta, o którą się staramy Bank zadecyduje o wypłaceniu nam kredytu hipotecznego w wysokości równej wycenie.

wycena nieruchomości Kielce

Jako kupujący musimy szczególnie zadbać o wycenę naszego mieszkania, aby nie spotkał nas bardzo negatywny scenariusz. Wyobraź sobie, iż starasz się o kredyt hipoteczny wpłaciłeś już część kwoty sprzedającemu oraz podpisałeś umowę przedwstępną a następnie okazało się, iż nieruchomość jest mniej warta niż potrzebujesz, aby sfinalizować całą transakcję. Niestety wypłacona kwota nie pokryje całości zaś wpłacony przez ciebie zadatek przepadnie. Na tym etapie musisz pamiętać, iż gra nie toczy się o kilka złotych a o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Wycena nieruchomości do kredytu hipotecznego

Jeżeli planujesz zakup mieszkania, który będziesz chciał finansować kredytem hipotecznym koniecznie zapoznaj się z podstawowymi zasadami wyceny nieruchomości. Wielu sprzedających w szczególności agencji stosuje triki, które mają wizualnie podnieść wartość mieszkania jednak dla rzeczoznawcy nie mają one najmniejszego znaczenia.

Operat szacunkowy może zostać sporządzony tylko i wyłącznie przez profesjonalnego rzeczoznawcę. Rzeczoznawca majątkowy to osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia, które nadaje Minister Inwestycji i Rozwoju. Jeżeli sam będziesz chciał dokonać wyceny koniecznie sprawdź rzeczoznawcę w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych, który jest prowadzony przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Prowadzony jest on publicznie i możesz w nim zweryfikować uprawnienia każdego rzeczoznawcy.

Starając się o kredyt hipoteczny warto przeczytać politykę w zakresie cen, która jest różna w zależności od banku. Niektóre instytucje finansowe współpracują tylko z wybranymi rzeczoznawcami a pozostali akceptują wyceny wszystkich uprawnionych do tego celu zawodowców. Możesz również spotkać się z uproszczoną wyceną, której dokonuje specjalnie przeszkolony do tego celu pracownik banku. Taką formę wyceny możesz spotkać kupując mieszkanie na rynku pierwotnym. Wycena odbywa się poprzez porównanie cen nieruchomości do cen mieszkań w okolicy dla tego samego typu budownictwa wraz z wykonaniem dokumentacji fotograficznej.
Wcześniej wspomniany operat szacunkowy może zostać wykonany tylko i wyłącznie przez rzeczoznawcę, ponieważ ma rangę dokumentu urzędowego. Wartość nieruchomości zostaje ustalona na podstawie ustawy. Jest to rzetelna kwota, jaką kupujący może uzyskać na wolnym rynku przy założeniu, iż działa racjonalnie, rozważnie i bez przymusu.

Kredyt hipoteczny a metoda porównawcza

Kredyt hipoteczny może również zostać oparty o wycenę nieruchomości w metodzie porównawczej. Polega ona na wyszukaniu nieruchomości o zbliżonej wielkości i lokalizacji zaś znalezione ceny przyjmuje się, jako punkt wyjścia. Rzeczoznawca ceny opiera o kataster oraz System Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami, z którego również korzysta Związek Banków Polskich. Wycena mieszkania do kredytu hipotecznego według rozporządzenia powinna być oparta o średnią cenową z transakcji sprzedaży minimum 11 mieszkań. Wyciągniętą średnią rzeczoznawca koryguje w górę bądź w dół dostosowując ją do konkretnego przypadku. Korekcja ceny oparta jest o konkretne cechy nieruchomości, które przybierają wartość procentową na przykład lokalizacja do 50% za stan techniczny do 30%.

Kredyt hipoteczny z operatem i co dalej?

Starając się o kredyt hipoteczny musisz przebrnąć przez wycenę nieruchomości. Jeżeli już ją masz to, co dalej? Na początku warto zauważyć, iż do wyceny nieruchomości ma wgląd każda osoba mająca w niej interes prawny. Dodatkowo jest ona ważna przez rok od momentu sporządzenia. Jedynym wyjątkiem będzie istotna zmiana w cenach nieruchomości, do których możemy zaliczyć katastrofę bądź też generalny remont.

Jeżeli wycena nieruchomości do kredytu hipotecznego jest dla nas niekorzystna możemy się od niej odwołać. Jednak warto zapobiec takiej sytuacji i zlecić wykonanie operatu szacunkowego profesjonalnemu rzeczoznawcy. W takiej sytuacji zdobędziemy pewność, iż kredyt hipoteczny pokryje całość zobowiązania wobec sprzedającego a po drugie mamy argument w sytuacji, gdy Bank zaniży wycenę nieruchomości.

W sytuacji, gdy wycena nieruchomości przez bank została zaniżona możemy poprosić rzeczoznawcę o uargumentowane odwołanie. Dodatkowo, jeżeli posiadamy własny operat szacunkowy możemy go przedstawić w odwołaniu do wyceny związanej z kredytem hipotecznym.

Pamiętaj, że warto ustrzec się przed takimi sytuacjami i jeszcze przed podpisaniem umowy wstępnej i wpłaceniem zadatku poprosić rzeczoznawcę o wycenę nieruchomości. Na każdym kroku należy mieć na uwadze, iż nie tylko banki zaniżają wycenę, ale również sprzedający zawyżają cenę sprzedaży.