Sprzedaż auta po leasingu bez VAT

kredyt hipoteczny Kielce
Czy kredyt hipoteczny z wkładem własnym 10% jest nadal możliwy?
16 marca 2017
Po rozum do głowy!
6 kwietnia 2017
Show all

Sprzedaż auta po leasingu bez VAT

Jeśli używałeś samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu, nie będziesz musiał naliczać VAT-u, jeśli od daty wykupu auta od firmy leasingowej minie minimum pół roku. Dzięki temu zaoferujesz lepszą cenę dla kupującego.

Sprzedając samochód, który był użytkowany przez firmę na podstawie umowy leasingowej istnieje obowiązek płacenia podatku VAT w wysokości 23%. Jeśli chcemy go sprzedać innemu przedsiębiorcy, to będzie on mógł odliczyć sobie VAT wykazany na fakturze, więc nie stanowi to większego problemu. Inaczej jest jeśli jest to samochód osobowy, bowiem kupujący odliczy jedynie 60% kwoty VAT, i nie więcej niż 6 tysięcy złotych. Ale jeśli właściciel auta odczeka pół roku, będzie mógł sprzedać samochód bez konieczności naliczenia podatku VAT. To pozwoli na zaoferowanie pojazdu w znacznie lepszej cenie.

Wykup samochodu po leasingu jest opodatkowany, ale…

Jeśli właściciel auta odczeka pół roku, będzie mógł sprzedać samochód bez konieczności naliczenia podatku VAT. To pozwoli na zaoferowanie pojazdu w znacznie lepszej cenie.

Przedsiębiorca, który korzystał z samochodu na podstawie umowy leasingu może taki samochód wykupić po zakończeniu umowy. Transakcja taka jest opodatkowana podatkiem VAT. Kwota wykupu oraz podatek VAT podlegają oczywiście odliczeniom. Są to kwoty niewielkie, bo kwota wykupu z reguły to 1% wartości początkowej samochodu. A więc, czasem warto poczekać pół roku licząc od daty wykupu auta od firmy leasingowej. Ta możliwość zgodnie z Polskim prawem podatkowym dotyczy wyłącznie auta używanego, osobowego licząc od momentu przejęcia na własność przez firmę.