Pożyczka – Oprocentowanie

kredyt czy pożyczka
Kredyt czy pożyczka?
6 stycznia 2021
pożyczka Kielce
Pożyczka gotówkowa
1 lutego 2021
Show all

Pożyczka – Oprocentowanie

pożyczka oprocentowanie

Niespodziewane sytuacje życiowe sprawiają, iż możemy zostać zmuszeni do zaciągnięcia pożyczki gotówkowej. W takiej sytuacji skupiamy się na oprocentowaniu, które stanowi całkowitą kwotę, jaką będziemy zmuszeni oddać w zamian za udzielone środki finansowe. Na co zwrócić uwagę analizując pożyczki gotówkowe? W jaki sposób obliczyć oprocentowanie?

pożyczka oprocentowaniePożyczka gotówkowa – oprocentowanie

Podstawowe różnice między gotówką a kredytem poruszaliśmy już wielokrotnie. Najświeższy wpis na ten temat znajdziesz TUTAJ. Warto jednak przypomnieć, iż na całkowity koszt pożyczki gotówkowej składa się kapitał wraz z odsetkami oraz opłatami dodatkowymi ustalanymi przez instytucje bankowe i pozabankowe.

Szczególną uwagę należy zwrócić na odsetki, które są jednym z najważniejszych czynników decydujących o całkowitych kosztach pożyczki gotówkowej. Ich wielkość określa oprocentowanie, które może przyjmować formę stałą lub zmienną. Wysokość oprocentowania jest jasno określona przez prawo. Oprocentowanie pożyczki gotówkowej reguluje ustawa o kredycie konsumenckim z 2011 r. oraz kodeks cywilny. Podsumowując powyższe maksymalne oprocentowanie pożyczki gotówkowej nie może przekroczyć dwukrotności odsetek ustawowych – regulowanych przez Narodowy Bank Polski. O ile maksymalna granica oprocentowania została określona to jej minimalna granica już nie. Jednak analizując sytuacje rynkową instytucje bankowe i pozabankowe udzielają pożyczek o oprocentowaniu niższym niż 4%.

Jak obliczyć oprocentowanie pożyczki gotówkowej?

Często zastanawiamy się; jak obliczyć oprocentowanie pożyczki gotówkowej? Oprocentowanie jest podane na stronach internetowych banków i firm finansowych, a koszty pożyczki możemy łatwo policzyć na wielu serwisach internetowych. Wystarczy wpisać frazę “kalkulator pożyczka gotówkowa” w wyszukiwarce, a następnie wpisać w kalkulatorze niezbędne dane o pożyczce.

Do obliczenia oprocentowania pożyczki gotówkowej będziemy potrzebować informacji takich jak; kwota pożyczki, okres kredytowania, odsetki, opłaty dodatkowe. Informacja tego typu powinna również zostać udzielona przez firmy i instytucje udzielające pożyczki gotówkowe.

Decydując się na wzięcie pożyczki gotówkowej – warto skorzystać z bezpłatnych dla pożyczkobiorcy usług doradcy kredytowego. Pomoże on nie tylko wybrać najlepszą ofertę, ale także przeanalizuje naszą sytuację finansową. Dzięki jego pomocy unikniemy problemów w spłacie pożyczki gotówkowej.