Pożyczka gotówkowa – na co warto ją przeznaczyć?

pożyczka Kielce
Pożyczka gotówkowa
1 lutego 2021
pcc
Kiedy pożyczka jest zwolniona z pcc?
1 marca 2021
Show all

Pożyczka gotówkowa – na co warto ją przeznaczyć?

pożyczka gotówkowa Kielce

Pożyczka gotówkowa jest popularną formą finansowania, z którą w ten czy inny sposób zetknął się praktycznie każdy. Pozyskane z niej środki wydać można na dowolny cel. Mogą to być wczasy, remont, większy zakup lub jakiekolwiek inne planowane albo nieplanowane wydatki. Zaciągnięcie pożyczki nigdy nie powinno być jednak czymś nieprzemyślanym. W jakich sytuacjach warto po nią sięgnąć i na co można ją przeznaczyć? 

pożyczka gotówkowa KielceCzy pożyczka gotówkowa to dobre rozwiązanie?

Zastanawiasz się pewnie, czy pożyczka gotówkowa jest w ogóle dobrym rozwiązaniem. Nie jest przecież jedyną dostępną formą dodatkowego finansowania. Podobnie działają kredyty bankowe, które uzyskać można tylko za pośrednictwem banków.

Choć nie jest to żadną regułą, to kredyty często cechują się znacznie lepszymi warunkami. Mowa o mniejszym oprocentowaniu czy też o mniejszych kosztach dodatkowych.

Zaletą pożyczek gotówkowych są z kolei minimalne formalności, jakich trzeba dopełnić w celu ich uzyskania. Pożyczka może być nam zaoferowana zarówno przez instytucję bankową, jak i przez firmę finansową. Wiele takich firm również oferuje bardzo korzystne warunki.

Na co warto przeznaczyć dodatkowe środki?

Pożyczka gotówkowa to instrument, z którego skorzystać możemy w dowolnym celu. Czy jednak każdy cel wart jest zaciągania pożyczki? Z pewnością nie. Jeśli jednak nie mamy problemów finansowych, a przytrafią się nam nieprzewidziane wydatki, to ta forma finansowania może być doskonałym rozwiązaniem.

Pożyczone środki finansowe przeznaczyć możemy – na przykład – na zrealizowanie następujących potrzeb:

  • Remont domu lub mieszkania (zarówno planowany, jak i wynikły z nieprzewidzianych zdarzeń).
  • Wakacje, wczasy i odpoczynek z uwzględnieniem zmiany krajobrazu (każdy z nas na to zasługuje).
  • Zakup nowego auta lub droższych sprzętów AGD i RTV.
  • Pokrycie nieplanowanych wydatków.

Wspomniane wyżej “nieplanowane wydatki” należą do częstych powodów, dla których ludzie decydują się na zaciągnięcie pożyczki. Mogą to być między innymi koszty związane z leczeniem bliskiej nam osoby, zepsuciem się sprzętów domowych czy też innymi usterkami, do jakich dojść może w naszym miejscu zamieszkania.

Zawsze pamiętać musimy o zachowaniu rozsądku i odpowiedzialnym podchodzeniu do produktów finansowych typu kredyt bankowy czy pożyczka gotówkowa. Dodatkowych pieniędzy nie powinniśmy więc przeznaczać na konsumpcję. Dostępność takich instrumentów nie powinna również skłaniać nas do rezygnowania z posiadania oszczędności.

Kto pożycza i jak wydaje pieniądze? Spójrzmy na dane…

Ciekawostką może być fakt, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy kredyty bądź pożyczki spłacało ponad 40% Polaków. Grupą, która najczęściej korzysta z tych form finansowania, są osoby 30- i 40-letnie. Po pożyczki chętnie sięgają również młodsi mieszkańcy Polski – w wieku od 18 do 34 lat. Najmniej zadłużonych jest natomiast pośród seniorów.

Według danych, które przedstawiła Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego, zupełnym mitem jest to, że z pożyczek i kredytów korzystają głównie osoby ubogie. Ponad połowa spośród tych, którzy zaciągają tego typu zobowiązania, określa bowiem swoją sytuację finansową jako średnią, a co czwarta osoba uznaje się za zamożną.

Nietrudno więc wywnioskować, że nawyki Polaków dotyczące korzystania z pożyczek są generalnie poprawne. Po dodatkowe środki – jakie oferują nam produkty finansowe typu pożyczka gotówkowa lub kredyt bankowy – sięgają głównie ci, dla których spłacanie ich nie jest zbytnim obciążeniem. Do najczęstszych powodów, dla których pożyczamy, należą sytuacje związane z pojawieniem się nieplanowanych wydatków, a także wszelkiego rodzaju nagłych potrzeb.