Poznaj wszystkie twarze idealnego kredytobiorcy

idealny kredytobiorca
Jak wygląda idealny kredytobiorca
20 października 2020
zdolność kredytowa
Zdolność kredytowa – jak obliczyć?
17 listopada 2020
Show all

Poznaj wszystkie twarze idealnego kredytobiorcy

idealny kredytobiorca 2

Obecny artykuł to kontynuacja rozważań na temat: „idealnego kredytobiorcy”. W poprzednim artykule wspomnieliśmy; Kim jest idealny kredytobiorca oraz na jakie czynniki bank zwraca uwagę podczas udzielenia kredytu. Przypomnijmy, iż do najważniejszych czynników wpływających na naszą zdolność kredytową zaliczamy: zarobki, doświadczenie zawodowe, wykształcenie, stabilność zatrudnienia, stan cywilny oraz posiadanie dzieci i nasza historia kredytowa.

idealny kredytobiorca 2Do jakiego wieku udzielany jest kredyt hipoteczny?

Wielu kredytobiorców zastanawia się; do jakiego wieku udzielany jest kredyt hipoteczny. Wiek kredytobiorcy należy do warunków formalnych, jakie należy spełnić, aby ubiegać się o kredyt. Jednym z najważniejszych czynników okazuje się maksymalny wiek kredytobiorcy. Mimo iż banki w różny sposób podchodzą do tego czynnika to większość z nich ustaliła go na poziomie od 70 do 75 lat. Znajdziemy również banki, w których maksymalny wiek kredytobiorcy wynosi 67 lat, ale i również 80. Większość kredytobiorców uważa, iż maksymalny wiek tyczy się obecnej sytuacji. Warto zaznaczyć, iż odnosi się do osiągniętego wieku w dniu ostatniej raty ujętej w harmonogramie. Przykładowo, jeżeli najczęściej zaciągamy kredyty hipoteczne z okresem spłaty wynoszącym nawet 30 lat. Może okazać się, iż w niektórych bankach nie otrzymają kredytu osoby mające 40 lat.

Skoro omówiliśmy maksymalny wiek kredytobiorcy warto również zastanowić się nad minimalnym wiekiem. W większości banków o kredyt hipoteczny mogą się ubiegać nawet 18 latkowie jednak czasem ulega on podwyższeniu do 21 roku życia. W poprzednim artykule wspominaliśmy o doświadczeniu zawodowym i wykształceniu jako czynnikach, które są brane pod uwagę na etapie udzielania kredytu. Dlatego jak łatwo się domyślić oba z nich trudno będzie spełnić tak młodym osobom, co znacznie obniża ich zdolność kredytową. W takich sytuacjach zaleca się poczekanie z zaciągnięciem kredytu hipotecznego do momentu, aż zbudują odpowiednią historię i wypracować stabilną pozycję na rynku pracy.

Współkredytobiorca w kredycie

Wiek brany jest pod uwaga nie tylko u kredytobiorcy, ale również współkredytobiorcy. To niezwykle ważne czynnik dla osób młodych oraz singli, których zdolność kredytowa nie pozwala na uzyskanie kredytu hipotecznego. W takiej sytuacji często sięgamy po współkredytobiorcę, dzięki któremu podwyższymy zdolność kredytową. Zwykle dobra historia kredytowa doświadczenia oraz stabilne zarobki pozwalają na uzyskanie kredytu hipotecznego. Pamiętajmy jednak, iż współkredytobiorca również nie może przekroczyć maksymalnego wieku. Dlatego też, jeżeli osoba młoda bądź singiel poprosi o współdzielenie kredytu swoich rodziców nie mogą oni przekroczyć progu wieku.

Kredytobiorca idealny to idealne warunki

Status kredytobiorcy idealnego nie tylko ma bardzo pozytywny wpływ na uzyskanie kredytu, ale także na warunki, jakie bank będzie w stanie nam zaproponować. Wysoka ocena pozwoli na obniżenie marży, a więc ważnej składowej oprocentowania, która bezpośrednio przekłada się na wysokość regulowanych każdego miesiąca rat. Wysokie zarobki oraz świetlana przyszłość kredytobiorcy pozwoli również na osiągnięcie wielu kompromisów. W tym na przykład obniżenie prowizji czy dodatkowych ubezpieczeń.

Starając się o kredyt dokładnie przeanalizujmy swoją sylwetkę wobec banku. Czasem warto wstrzymać się kilka miesięcy i poprawić swoją kondycję i zdolność finansową, aby uzyskać lepsze warunki kredytowania.