Pierwsza pożyczka – wszystko co powinieneś wiedzieć

pożyczka dla firm
Pożyczka dla firm – co musimy o niej wiedzieć?
10 marca 2021
Show all

Pierwsza pożyczka – wszystko co powinieneś wiedzieć

pożyczka gotówkowa Kielce

 

Szybka pożyczka to wygodny sposób na uzyskanie pieniędzy w razie nagłych, nieprzewidzianych wydatków. Na rynku znaleźć można oferty rozmaitych pożyczkodawców, które różnią się pomiędzy sobą warunkami spłaty, wysokością odsetek czy prowizji, a także dodatkowymi wymaganiami, które musi spełnić pożyczkobiorca. W tym gąszczu informacji można łatwo się pogubić, dlatego przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć przed podpisaniem umowy pożyczki.

pożyczka gotówkowa KielcePrzed podpisaniem umowy sprawdź koszty pożyczki

Chyba każdy z nas wie, że wzięcie pożyczki wiąże się z koniecznością oddania kwoty powiększonej o dodatkowe opłaty. Wiele osób jednak nie do końca rozumie mechanizmy rządzące wysokością oraz rodzajem kosztów pożyczki, co naraża je na wybór niekorzystnych ofert. Dlatego przed podpisaniem umowy koniecznie sprawdź, jakie opłaty nałoży na ciebie pożyczkodawca. Zazwyczaj są to dwa rodzaje kosztów: odsetki procentowe, których wysokość jest regulowana przez Ustawę o kredycie konsumenckim, oraz prowizja o wysokości ustalonej przez pożyczkodawcę.

Czasem na umowach widnieją też różnego rodzaju “opłaty administracyjne” czy “opłaty przygotowawcze”, ale de facto są one dokładnie tym samym, co prowizja. Co istotne, każda umowa musi zawierać całkowity koszt pożyczki, czyli zsumowaną wysokość wszystkich opłat nałożonych na pożyczkodawcę. To właśnie na tę kwotę warto spojrzeć przed podpisaniem umowy. Nie powinna ona być rzecz jasna zbyt wysoka, dlatego w przypadku podejrzenia ustalenia zbyt wysokich kosztów pożyczki warto porównać je z innymi ofertami dostępnymi na rynku. Zdarza się, że niektóre firmy oferujące pożyczki organizują różnego rodzaju promocje obniżające wysokość odsetek i prowizji – informacje o warunkach takiej promocji muszą znaleźć się w umowie. Przeczytaj je dokładnie i sprawdź, w jakich sytuacjach możesz stracić możliwość skorzystania z nadzwyczajnej oferty.

Pożyczaj tyle, ile możesz oddać

To dość trywialna porada, ale wiele osób ignoruje ją i zwyczajnie pożycza zbyt duże kwoty. Niestety problemy ze spłatą zobowiązań finansowych są powszechne, co generuje dla spóźnialskich dodatkowe, często wysokie koszty. Zazwyczaj pożyczkodawcy umożliwiają przesunięcie terminu spłaty pożyczki za dodatkową opłatą. Często wiąże się to z dostępem do dodatkowych usług, ale wydatek ten jest możliwy do uniknięcia poprzez nieprzesadzanie z wysokością wziętego finansowania. Warto przy tym pamiętać, że opóźnienie w terminie spłaty nie powoduje od razu wszczęcia postępowania sądowego – pożyczkodawcy najpierw kierują sprawę do działu windykacji, z którym można się dogadać na nadzwyczajne warunki spłaty. W takich sytuacjach są jednak naliczane ustawowe karne odsetki, które znacząco zwiększają koszty pożyczki. Postaraj się ich uniknąć poprzez terminową spłatę, a w przypadku problemów ze spłatą skontaktuj się z pożyczkodawcą i wyjaśnij swoją sytuację.

Pamiętaj, że za wcześniejszą spłatę pożyczki przysługuje ci zwrot części kosztów

Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim każdy pożyczkobiorca ma prawo spłacić pożyczkę przed terminem spłaty widniejącym na umowie. Nie tylko jest to bezpłatne, ale też wiąże się z odzyskaniem części kosztów pożyczki wprost proporcjonalnie do terminu korzystania ze środków. Wyjaśnijmy to na przykładzie – pożyczkodawca wziął 1000 złotych z 30-dniowym terminem spłaty. Pieniądze zwrócił 15 dnia, a zatem należy mu się równo połowa całkowitego kosztu pożyczki. Warto pamiętać, że pożyczkodawca w sytuacji przedwczesnej spłaty musi oddać proporcjonalną część całkowitego kosztu pożyczki, a więc zsumowanych odsetek, prowizji oraz innych rodzajów opłat.