Nie zmarnuj ostatniej okazji na dopłatę MDM 2018

Czy mogę skorzystać z MdM?
20 lutego 2017
Osiem kroków po pieniądze w programie Mieszkanie dla Młodych 2018
20 lutego 2017
Show all

Nie zmarnuj ostatniej okazji na dopłatę MDM 2018

Ile zostało pieniędzy z puli MdM 2018 ?

Koniec przyjmowania wniosków MdM z datą wypłaty na 2017 rok nadszedł ekspresowo. Pula wypłat sięgnęła 95% w 2 miesiące. Pozostałe 5% to rezerwa na dopłaty do urodzenia się 3 dziecka.
Wszyscy się śpieszą ze składaniem wniosków na rok 2018 i słusznie, bo według stanu na 31 stycznia 2017 roku wykorzystano już ok. 176,87 mln zł, czyli ok 23,21 % z dostępnego limitu (762 mln) programu Mieszkanie dla Młodych. Ponieważ w tym roku można skorzystać tylko z 50% całej puli na rok 2018, to oznacza że zostało 204,13 mln. Przy takim tempie, środki wsparcia na rok 2018 zostaną wyczerpane już w kwietniu!
Po wyczerpaniu się środków na rok 2017 rok, wiele wniosków będzie oczekiwać na dopłatę w ramach wsparcia na 2018 rok. Sytuacja z wstrzymaniem środków miała już miejsce w latach poprzednich.
Bez dopłat zostało sporo klientów. W większości groził im przepadek zadatków. Nieliczni mieli szansę porozumieć się z deweloperem, ale dotyczyło to głównie inwestycji z końca roku. Deweloper godził się czekać na środku z puli na następny rok. Kolejna grupa (posiadająca przynajmniej 10% własnej gotówki) mogła negocjować warunki w banku bądź go zmienić, kupując mieszkanie bez wsparcia w ramach klasycznego kredytu hipotecznego.

 

Nie przyznano ci dopłaty MdM 2017? Co z tym fantem zrobić?

Podobnie jak w latach poprzednich utworzona zostanie lista osób oczekujących. Nadmiarowa część wniosków będzie oczekiwała na uwolnienie puli. Stanie się tak jeśli ktoś postanowi zrezygnować lub otrzyma decyzję negatywną. Statystycznie 8% wniosków jest odrzucanych, jednak nie daje to gwarancji wypłaty dofinansowania.

 

Wnioski oczekujące zwolnienia limitu:

Jeżeli liczba zaakceptowanych wniosków przekroczy limit przewidziany w ustawie na 2017 r., wnioski zostaną posegregowane wg. kryterium godziny złożenia i zaakceptowania. Zgodnie z procedurą przewidzianą w ustawie, wnioski przekraczające dostępny limit środków będą miały status “oczekuje na zwolnienie limitu”. Zwolnienie limitu środków może nastąpić, gdy jakiś wnioskodawca zrezygnuje i wycofa wniosek. Wówczas możemy wskoczyć na jego miejsce.

 

Czy czekać na zwolnienie się miejsca czy negocjować harmonogram z deweloperem i korzystać z środków na 2018 póki jeszcze są?

Dofinansowanie wkładu własnego w ramach puli wypłat przypadających na 2018 rok jest kolejną szansą na skorzystanie z programu dla osób, dla których zabraknie środków w ramach wypłat w 2017r.
Podjęcie takiej decyzji musi być poprzedzone rozmową z deweloperem. Jest bardzo prawdopodobne, że deweloper się zgodzi. Wówczas należy wycofać swój wniosek z listy oczkującej i złożyć go ponownie ze zmienionym parametrem wypłaty na rok 2018.

 

Opcja alternatywna to “Zwykły kredyt hipoteczny”.

Dotyczy ona przede wszystkim osób, które dysponują wkładem własnym minimum 10%. Mimo, ze w roku 2017 wkład własny wynosi 20% to są banki, które udzielają kredytów z wkładem własnym 10% – 90% LTV. Oczywiście nic za darmo. Warunkiem z reguły jest dodatkowe ubezpieczenie niskiego wkładu własnego lub wyższa marża. A to oznacza, że będzie to droższy kredyt. Oto lista banków uznających 10% wkład własny w 2017 r.
Pozostaje więc jedynie negocjować z deweloperem i z bankiem bo dla obu sytuacja w której klient nie dostał wsparcia nie jest korzystna. Deweloper może nam dać dodatkowy rabat, a bank powinien być skłonny zejść nieco z marży. Jednak nie liczcie na to, że utargujecie sumę jak wysokość dofinansowania MdM , dlatego nie zmarnujcie ostatnie okazji jaką jest MDM 2018.

 

Ostateczność to czekać na „Mieszkanie Plus”

W przyszłym roku pojawi się nowy projekt jak zwykle z modnym ostatnio PLUSEM. Mieszkanie Plus wraz z całym Narodowym Programem Mieszkaniowym to całkiem nowy model mieszkalnictwa, o którym ciągle jeszcze nie wiele wiemy. Wiadomo, że celem ma być wspierane oszczędzanie pieniędzy na cele mieszkaniowe oraz wynajem. Sceptycy nie liczą na wiele, jednak Rząd przekonuje do swoich założeń.
Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że nieruchomości powinny potanieć po zakończeniu programu Mieszkanie dla Młodych. Jednak o kredyt będzie coraz ciężej z racji Rekomendacji S. Prognoza podwyżki stóp procentowych też wpłynie na “zdolność” kredytobiorców. Więc na pewno popyt spadnie, ale nie wiadomo jak ostatecznie będzie, gdyż jak do tej pory mieszkania tylko drożały.

 

Banki uznające 90% wartości nieruchomości (10% wkład własny):
  • Bank BPS
  • Getin Bank
  • Bank Pocztowy – nie przyjmuje wniosków MdM
  • BOŚ Bank
  • BZWBK
  • Deutsche bank
  • M bank – nie przyjmuje wniosków MdM
  • Pekao SA
  • PKO BP