Leasing samochodu – odroczenie rat

kredyt gotówkowy Kielce a koronawirus
Kredyt gotówkowy a koronawirus
9 kwietnia 2020
Jak złożyć wniosek o kredyt gotówkowy Kielce
Kredyt gotówkowy jak złożyć wniosek?
22 kwietnia 2020
Show all

Leasing samochodu – odroczenie rat

leasing samochodu odroczenie rat Kielce

Wielu przedsiębiorców w związku z trudną sytuacją gospodarczą i licznymi wstrzymaniami produkcji, zmaga się z utratą płynności finansowej. Niegdyś niezbędny leasing samochodu, konieczny do dostawy towarów i usług, obecnie stoi na parkingach i nie zarabia na siebie. Przedsiębiorcy mimo znacznie mniejszej możliwości zarobku – zobowiązania mają na identycznym poziomie. Rząd posiada dla przedsiębiorców kilka rozwiązań jednak, co zrobić w sytuacji, gdy firma ma trudności ze spłatą leasingu samochodu? Leasingodawcy oferują pomoc przedsiębiorcom, jednak sami również jej oczekują od rządu.

Leasing samochodu – pomoc dla przedsiębiorców

Tysiące przedsiębiorców zmaga się z trudnościami w codziennym prowadzeniu biznesu. Od całkowitego zamknięcia punktów handlowo-usługowych po ograniczony ruch. Każda z tych sytuacji jest trudna i zabiera sen z powiek. Wielu z nich ma również stałe zobowiązania, które miały w pełni adekwatne zastosowanie. Do jednych z nich należy leasing samochodu. Większość przedsiębiorców w ten oto sposób finansowało dostawę towarów i usług. Dodatkowo przedstawiciele handlowi odpowiedzialni za utrzymanie sprzedaży i ciągłości finansowej przedsiębiorstw – również mają ograniczone możliwości. W związku z tym w wielu przedsiębiorstwach na placach i parkingach stoi kilka, a nawet kilkanaście samochodów, które weszły w ich posiadanie na podstawie leasingu samochodu.

Związek Polskiego Leasingu i Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów mają łącznie 800 tys. klientów, którym dostarczają pojazdy i inny sprzęt, a ponad połowa tych przedsiębiorców i przedsiębiorstw to firmy mikro, o obrotach do 5 mln zł rocznie. Dla ich istnienia obecna sytuacja – faktycznie kryzysowa – jest szczególnie niebezpieczna.

Leasing samochodu dla firm – odroczenie spłat

Związek Polskiego Leasingu oraz Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów zapowiedziały, iż umożliwią odroczenie spłat. To wyjątkowo dobra informacja, ponieważ dla większości przedsiębiorstw leasing samochodu jest konieczny do kontynuowania działalności gospodarczej. Firmy należące do ZLP i PZWiLP poinformowały, iż na wniosek leasingobiorcy lub leasingodawcy – odroczenie spłat leasingu samochodu będzie możliwe. Dodatkowo leasing samochodu jest obciążony opłatami i prowizjami – z których również firmy leasingowe są gotowe zrezygnować.

Leasing samochodu z odroczoną ratą – tylko przy pomocy rządu

Jednak, aby Związek Polskiego Leasingu oraz Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów wprowadziły zmiany do umów konieczna jest ich aneksacja i obsługa, która jest wysoce kosztowna. Dlatego też we wspólnym apelu ZLP i PZWiLP do Ministerstwa Rozwoju, Banku Gospodarstwa Krajowego, Związku Banków Polskich oraz Konfederacji Lewiatan – wnoszą o włączenie klientów firm leasingowych do programu gwarancyjnego de minimis oraz wsparcia finansowego opartego na unijnych projektach.

Raty leasingu odroczone – tylko po zmianach w KC i podatkach

Odroczenie spłaty rat leasingu samochodu to dla wielu przedsiębiorców sprawa – być albo nie być. Dlatego też ZLP i PZWiLP apelują o wprowadzenie zmian w Kodeksie Cywilnym, które pozwolą na zawieranie umów leasingu w formie elektronicznej. Dodatkowo konieczne okazuje się odroczenie do 01.01.2021 r przepisów o częściowej ochronie konsumenckiej jednoosobowych działalności gospodarczych. Wprowadzenie tej nowelizacji podniesie koszty leasingu samochodu.

Odroczenie rat leasingu samochodu stoi przed wielkim znakiem zapytania. Wielkie chęci współpracy ze strony ZLP i PZWiLP musza zmierzyć się z wysokimi kosztami i przeszkodami prawnymi. Czy rząd pomoże przedsiębiorcom w utrzymaniu ciągłości finansowej i ułatwi odroczenie rat leasingu samochodu?