Leasing vs kredyt – porównanie

Osiem kroków po pieniądze w programie Mieszkanie dla Młodych 2018
20 lutego 2017
Dlaczego warto korzystać z usług doradcy
16 marca 2017
Show all

Leasing vs kredyt – porównanie

Leasing czy kredyt na samochód Kielce

Leasing czy kredyt? Oto jest pytanie.

Jeśli zastanawiacie się, który sposób finansowania samochodu osobowego – leasing czy kredyt – będzie bardziej opłacalny pod względem podatkowym dla firmy i korzystniej wpłynie na ostateczną cenę firmowego samochodu, to w tym artykule znajdziecie odpowiedź. Dowiecie się na przykładzie tańszego i droższego auta osobowego, jakie kwoty związane z nabyciem firmowego samochodu możecie zaliczyć w koszty uzyskania przychodu, obniżając tym samym podatek dochodowy, oraz ile można odliczyć podatku VAT.

Założono także, że przedsiębiorca bierze pod uwagę leasing operacyjny (leasing finansowy z podatkowego punktu widzenia jest bardzo podobny do kredytu więc nie był brany pod uwagę)

Założenia:

 • w obu przypadkach spłata trwa pięć lat,
 • prowizja wyniosła 5%,
 • wkład własny wyniósł 10% przy tańszym samochodzie i 20% przy droższym,
 • przedsiębiorca jest opodatkowany liniowo
 • auto jest środkiem trwałym przez 5 lat (przy kredycie)
 • przedsiębiorca jest opodatkowany liniowo auto jest środkiem trwałym przez 5 lat (przy kredycie)
Kredyt na nowe auto osobowe dla firmy (firma jest opodatkowana 19% stawką liniową, amortyzacja 5 lat)

leasing samochodu Kielce

Kredyt na nowe auto osobowe dla firmy (w złotych, na 5 lat, prowizja 5%)
źródło: wyliczenia własne Tax Care na podstawie symulacji kredytu w Idea Bank

Leasing nowego auta osobowego (umowa na 5 lat, prowizja 5%) (firma jest opodatkowana 19-proc. stawką liniową)

Leasing samochodu Kielce symulacja

Leasing nowego auta osobowego (umowa na 5 lat, prowizja 5%)
źródło: wyliczenia własne Tax Care

WZ symulacji wynika, że efektywny koszt zakupu samochodu osobowego o wartości 65 tys. na kredyt zł wynosi 61,8 tys. złotych. To samo auto w leasingu kosztowałoby 61,3 tys. zł, czyli byłoby o ok. 500 zł tańsze. Różnica jest znikoma. Inaczej jest z efektywnym kosztem nabycia samochodu osobowego o dużo wyższej wartości, w cenie 180 tys. złotych. Przy tej cenie samochodu efektywny koszt jego nabycia wynosi 193,4 tys. zł w przypadku kredytu i 175,8 tys. zł w przypadku leasingu. Daje to ponad 17,5 tys. zł różnicy na korzyść leasingu. Tak więc ostateczny koszt zakupu auta na kredyt przewyższył pierwotną wartość samochodu.

W przypadku samochodu osobowego można odliczyć 60% VAT-u wykazanego na fakturze, jednak nie więcej niż 6 tys. złotych. Pozostała, nieodliczona część stanowi natomiast koszt uzyskania przychodu. Kupując auto na kredyt, VAT rozliczymy „z góry” jednorazowo. W przypadku leasingu operacyjnego, który jest traktowany jako świadczenie usług, VAT rozliczony zostanie co miesiąc z kolejnej faktury za czynsz (aż do ustalonego limitu). Należy jednak pamiętać, że wykup samochodu przy umowie leasingu traktowany jest już nie jako świadczenie usług, tylko jako odpłatna dostawa, opodatkowana VAT. Dlatego VAT od kwoty wykupu można odliczyć ponownie, tym razem z faktury zakupu (również maksymalnie 60% VAT, nie więcej niż 6 tys. zł).

Z czego wynikają tak duże różnice w efektywnym koszcie nabycia tańszego i droższego auta osobowego?

W przypadku samochodu osobowego mamy ograniczenia przy rozliczeniu kosztów uzyskania przychodów – nie można do nich zaliczyć nadwyżki ponad równowartość 20 tys. Euro*, a więc ok. 80 tys. złotych. Tego ograniczenia nie ma w przypadku pojazdów wziętych w leasing operacyjny, bo leasingobiorca bez ograniczeń zalicza w koszty całość rat leasingowych, a także opłatę wstępną i opłaty manipulacyjne. W przypadku kredytu firma zaliczy bezpośrednio do kosztów kwoty wynikające z amortyzacji auta oraz zapłacone odsetki (nie dotyczy odsetek, które zostaną naliczone do dnia przekazania samochodu do używania, bo podwyższą wartość początkową auta, która będzie amortyzowana).

Kredyt
ZALETY
 • podatek VAT można rozliczyć od razu przy zakupie,
 • banki udzielą kredytu zarówno na zakup nowego, jak i używanego auta (w przypadku samochodu używanego można zastosować wyższe stawki amortyzacji),
 • kredyt można bez problemu spłacić przed czasem (choć zazwyczaj trzeba w związku z tym zapłacić prowizję,
 • możliwość zastosowania korzystnej, jednorazowej amortyzacji (ale tylko w przypadku samochodu ciężarowego),
WADY
 • banki niechętnie podejmują się kredytowania przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają działalność; instytucje finansowe wymagają od nich zazwyczaj przynajmniej kilkumiesięcznego stażu (szczególnie od firm z niskim wkładem własnym),
 • likwidacja szkody na własną rękę,
Leasing operacyjny
ZALETY
 • firmy leasingowe są bardziej elastyczne niż banki, bez większych problemów sfinansują auto przedsiębiorcy, który dopiero rozpoczyna działalność,
 • opóźnienia w płatności rat leasingowych nie są odnotowywane w BIK,
 • uproszczone procedury związane z zawarciem umowy leasingu,
 • pomoc firmy leasingowej przy likwidacji szkody,
 • możliwość skorzystania z usług dodatkowych (przeglądy, naprawy itp.),
 • istnieje możliwość sprzedaży samochodu bez konieczności naliczana VAT-u jeśli minie 6 miesięcy od daty wykupu samochodu od firmy leasingowej.
WADY
 • firma nie może rozliczyć podatku VAT „z góry”, tylko stopniowo, w każdej kolejnej racie leasingowej
 • firmy leasingowe rzadko podejmują się finansowania aut używanych,
 • umowa leasingu musi trwać minimum 2 lata i praktycznie nie można jej zakończyć przed czasem wynikającym z umowy

* kwota ta jest przeliczana na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia przekazania samochodu do używania

Werdykt

Drogi samochód zdecydowanie bardziej opłaca się wziąć w leasing, niż kupić go na kredyt. W przypadku auta o wartości 180 tys. zł różnica na korzyść leasingu sięga prawie 18 tys. złotych! Jeśli więc nie zależy Ci na odzyskaniu VAT od razu lub na wcześniejszej spłacie zobowiązania, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest leasing. I im wyższa wartość pojazdu tym korzyść z leasingu będzie większą.