Kredyt konsolidacyjny czy warto?

wycena nieruchomości Kielce
Wycena nieruchomości w kredycie hipotecznym
4 lutego 2020
jak uzyskać kredyt hipoteczny
Jak wziąć 🏡kredyt hipoteczny❓
18 lutego 2020
Show all

Kredyt konsolidacyjny czy warto?

kredyt konsolidacyjny Kielce konsolidacja

Kredyt konsolidacyjny to połączenie kilku różnych zobowiązań finansowych w jedno, w celu zmniejszenia wysokości miesięcznej raty. To wyjątkowo atrakcyjne rozwiązanie dla osób spłacających kilka kredytów jednocześnie. Dzięki konsolidacji zamiast płacić kilka rat, będą płacić jedną – często niższą. Jak dokładnie działa kredyt konsolidacyjny i kiedy będzie korzystnym rozwiązaniem?

kredyt konsolidacyjny Kielce konsolidacjaJednoczesne spłacanie kilku kredytów wiąże się z oczywistymi nieprzyjemnościami; trudno spamiętać wszystkie terminy i wysokości rat każdego z kredytów jednak to najmniejszy problem. Poważnie zaczyna się robić, gdy zauważasz, że terminowe spłacanie zobowiązań przychodzi Ci coraz trudniej i nic nie wskazuje na to, aby Twoja sytuacja majątkowa miała się nagle zmienić. W takich sytuacjach należy działać od razu. Zwykle pominięcie jednej raty może nam się na pozór wydawać nieznaczącym problemem przejściowym, jednak faktycznie powoduje to zapętlenie opóźnienia, z którego będzie nam bardzo trudno się wydostać bez pożyczki u rodziny, znajomych czy też chwilówki – a to, problem rozwiązuje tylko powierzchownie. Aby uniknąć opóźnień i kłopotów finansowych postaw na kredyt konsolidacyjny, ponieważ w omawianej sytuacji tylko konsolidacja jest w stanie zapobiec katastrofie majątkowej.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Ważnym terminem dla kredytu konsolidacyjnego jest – konsolidacja. Jak już wcześniej wspomnieliśmy konsolidacja to połączenie kilku kredytów w jeden często o niższej racie. Kredyt konsolidacyjny służy do spłaty wszystkich lub części zobowiązań. Zaciągniecie kredytu konsolidacyjnego kieruje się takimi samym prawami jak innych kredytów czy pożyczek. Dokładniej konieczne będzie zawarcie umowy, kredyt jest oczywiście oprocentowany i wiąże się z comiesięcznym płaceniem rat. Aby go otrzymać musimy posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Podstawową różnicą pomiędzy kredytem gotówkowym a konsolidacyjnym jest fakt, iż środki z udzielonej konsolidacji wpływają na konto instytucji, w której kredytobiorca posiadał zobowiązania. W ten sposób z kilku kredytów robimy jednej, który będzie przystępniejszy do spłaty.

Kluczowym aspektem jest fakt, iż konsolidacja kredytów i pożyczek prowadzi do wydłużenia okresu finansowania. Jako przykład możemy podać kredyt; zaciągnięty na komputer – okres kredytowania 2 lata, do tego zadłużenie na karcie kredytowej i pożyczka gotówkowa na okres 3 lat. W takiej sytuacji kredyt konsolidacyjny może zostać zaciągnięty na nawet 10 lat. Analogicznie 3 krotnie wydłużając okres kredytowania, możemy liczyć na odczuwalnie niższą ratę niż suma dotychczasowych zobowiązań. Zaleta kredytu konsolidacyjnego jest oczywista – mniejsze obciążenie to łatwiejsze zarządzanie domowym budżetem.

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

Opłacalność kredytu konsolidacyjnego zależy od indywidualnej oceny sytuacji finansowej. Dlatego też w tym celu najlepiej skontaktować się z niezależnym doradcą finansowym, który szczegółowo zbada sytuację kredytobiorcy. Ogólnie ujmując kredyt konsolidacyjny, będzie się przede wszystkim opłacał tym, którzy spłacają kilka produktów finansowych jednocześnie i zależy im, na zmniejszeniu ciężaru rat miesięcznych. Drugą sytuacją, w której kredyt konsolidacyjny będzie ciekawym rozwiązaniem jest moment, gdy kredytobiorca potrzebuje kolejnej gotówki. W takim wypadku, część środków z kredytu konsolidacyjnego jest przeznaczana na spłatę zadłużenia, a część trafia bezpośrednio na rachunek klienta.

Konsolidacja w głównej mierze jest ciekawym rozwiązaniem, a czasem nawet jedynym rozsądnym, które pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia kłopotów finansowych. Przeciwnicy kredytu konsolidacyjnego mówią, iż wydłużenie okresu kredytowania wiąże się z dodatkowymi opłatami w postaci odsetek. Mają oni racje – jednak pamiętajmy, iż kredyt konsolidacyjny jest skierowany do osób, które powoli tracą płynność finansową. Dlatego też tego typu argument nie ma uzasadnienia w rzeczywistości, ponieważ gdy kredytobiorca straci płynność to dopadną go karne odsetki, koszty monitów a w najgorszym wypadku koszty komornicze, które znacznie przewyższą koszt kredytu konsolidacyjnego.

Konsolidacja kredytów?

Konsolidacja pomaga w utrzymaniu ciągłości finansowej i uniknięcia problemów ze spłatą kredytów. Jego głównym założeniem jest połączenie kilku kredytów, aby uzyskać jeden czytelny harmonogram całkowitej spłaty zobowiązania. Skonsolidować ze sobą można różne rodzaje kredytów, a nawet pożyczki pozabankowe. W zależności od oferty instytucji bankowej konsolidacji podlegają:
– kredyty ratalne,
– kredyty odnawialne,
– linia kredytowa,
– kredyty konsolidacyjne,
– kredyty gotówkowe,
– kredyty hipoteczne,
– pożyczki gotówkowe,
– kredyty samochodowe.

Z pewnością zaskoczył Was fakt konsolidacji kredytu konsolidacyjnego. Nic w tym dziwnego, ponieważ brzmi dość dziwnie, jednak faktycznie jest taka możliwość. Jednak należy zauważyć, iż bank może, ale nie musi przychylić się do naszego wniosku o konsolidację kredytu konsolidacyjnego.

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Kredyt konsolidacyjny przybiera dwa warianty tj. gotówkowego i hipotecznego. Hipoteczny kredyt konsolidacyjny, wyróżnia się znacznie niższym oprocentowaniem i możliwością uzyskania okresu spłaty powyżej 30 lat, dla znacznych zobowiązań. Uzyskanie korzystniejszych warunków, wiąże się oczywiście z wniesieniem, jako zabezpieczenia hipoteki nieruchomości. Gotówkowy kredyt konsolidacyjny będzie lepszym rozwiązaniem, jeżeli zadłużenie nie przekracza kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Konsolidacja to produkt finansowy przeznaczony głównie do kredytobiorców posiadających, co raz większe problemy ze spłatą zobowiązań lub przypuszczających, iż taka trudność może się pojawić. Pamiętaj, aby przed podjęciem decyzji o konsolidacji kredytów skorzystać z bezpłatnej pomocy niezależnego doradcy kredytowego, który szczegółowo przeanalizuje sytuację finansową i doradzi najlepsze rozwiązania.