Czy kredyt hipoteczny z wkładem własnym 10% jest nadal możliwy?

Dlaczego warto korzystać z usług doradcy
16 marca 2017
Sprzedaż auta po leasingu bez VAT
31 marca 2017
Show all

Czy kredyt hipoteczny z wkładem własnym 10% jest nadal możliwy?

kredyt hipoteczny Kielce

10% wkładu nadal w zgodzie z “Rekomendacją S”

Zmiana dotycząca wkładu własnego zgodnie z tzw. „Rekomendacją S” wprowadzoną przez KNF to jedno z najważniejszych wydarzeń początku roku 2017 na rynku kredytów hipotecznych. Większość banków już adaptuje swoje kredyty hipoteczne, dostosowując oferty do nowych przepisów zwiększając wymagany wkład własny do 20%. Zamierzając więc kupić mieszkanie o wartości 300 000 zł, trzeba posiadać aż 60 000 zł własnego wkładu. Dla wielu osób zamykało by to szansę na własne „M”. Na szczęście Komisja Nadzoru Finansowego dała klientom banków chcącym otrzymać kredyt hipoteczny, ale dysponującym mniejszymi oszczędnościami szansę na otrzymanie finansowania.

Wejście w życie rekomendacji określającej maksymalną wysokość wskaźnika LTV (wysokości długu do wartości nieruchomości) nie oznacza, że kupujący nieruchomość muszą dziś posiadać w gotówce aż 20 proc. ceny mieszkania. Nadzór dopuścił na szczęście możliwość dodatkowego zabezpieczenia części minimalnej wymaganej wpłaty. Klient obligatoryjnie musi wyłożyć połowę z oczekiwanego minimum tj. 10 proc. wartości nieruchomości.

Kredyt z 10-procentowym wkładem nadal będzie dostępny, ale drożej

Z raportu przygotowywanego przez Związek Banków Polskich, wynika że ponad 40 proc. klientów brało do tej pory kredyty hipoteczne z mniejszym wkładem własnym niż 20 proc. Oznacza to poważny problem tak dla banków jak i dla kredytobiorców.

Dlatego większość banków postawiła na inne rozwiązania, które umożliwią kredytobiorcom otrzymać upragniony kredyt hipoteczny z 10 procentowym wkładem. Jednym ze sposobów, które obecnie stosują banki, jest ubezpieczenie małego wkładu własnego. Polega to na tym, że klient banku musi ubezpieczyć brakującą kwotę, ponosząc z tego tytułu dodatkowe koszty, wliczone w całkowite oprocentowanie kredytu. Ten dodatkowy koszt klient będzie płacił do chwili, aż wartość pozostałego do spłaty zobowiązania nie osiągnie wymaganego przez KNF poziomu. Oznacza to wzrost miesięcznych rat o kilkadziesiąt złotych przy kredycie w wysokości 300 000 zł.

Oto lista banków w których, otrzymacie kredyt hipoteczny z wkładem własnym w wysokości 10 procent:
 1. Alior Bank
 2. Bank BPS
 3. Bank Millennium
 4. Bank Pekao
 5. Bank Pocztowy
 6. BOŚ
 7. Bank Zachodni WBK
 8. Deutsche Bank
 9. Getin Bank
 10. mBank
 11. PKO Bank Polski
 12. Raiffeisen Polbank

Banki, które podniosły wymagany wkład własny w kredytach hipotecznych to:
Bank BGŻ BNP Paribas, Credit Agricole, Eurobank, ING Bank Śląski, Plusbank oraz City Handlowy z 15% wkładem własnym.

Wkład własny to nie koniecznie gotówka

Banki otrzymały taką możliwość od KNF-u już w 2015 roku. W zastępstwie gotówki można wykorzystać rezerwy zgromadzone w III filarze emerytalnym. Zgromadzone na IKE lub IKZE środki, przy właściwie skonstruowanej umowie będą stanowić wystarczające zabezpieczenie, i będą akceptowane przez wiele banków. Innym rozwiązaniem, będzie zaliczenie na poczet wkładu własnego zaliczki wpłaconej deweloperowi lub sprzedawcy nieruchomości, a także udokumentowane koszty budowy, wartość nabytych materiałów budowlanych lub np. uzbrojenia działki, na której ma stanąć budynek. Naturalni wkładem własnym może być też wartość samej działki.