Kredyt czy pożyczka?

kredyty tańsze niż przed rokiem
Kredyty tańsze niż przed rokiem
9 grudnia 2020
pożyczka oprocentowanie
Pożyczka – Oprocentowanie
19 stycznia 2021
Show all

Kredyt czy pożyczka?

kredyt czy pożyczka

Kredyt czy pożyczka? To pytanie często zaprząta nasze głowy. Jakie istnieją różnice pomiędzy tymi produktami finansowymi? Czy warto decydować się na pożyczkę? Przybliżymy podstawowe różnice między kredytem a pożyczką. Już na samym początku poznawania różnic należy jasno podkreślić; Kredytu udzielają wyłącznie banki. Pożyczki mogą być udzielane przez osoby fizyczne lub instytucje niebędące bankami.

kredyt czy pożyczkaCo to jest kredyt?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy kredyt może zostać udzielony tylko i wyłącznie przez banki. Kredyt to nic innego jak kwota pieniędzy, którą instytucja finansowa przekazuje kredytobiorcy na czas określony w umowie. Ponadto forma umowy jest jasno określona. Powinna zostać zawarta w formie pisemnej ( jednak nie jest to konieczność). Musi zawierać takie elementy jak; wysokość kredytu, termin oraz zasady spłaty kredytu, warunki i wysokość oprocentowania, a także wysokość prowizji należnej za udzielenie kredytu. Całkowita kwota kredytu powinna zostać spłacona w terminie wraz z odsetkami – co reguluje ustawa o kredycie konsumenckim.

Kredyt zostaje udzielony kredytobiorcy po przejściu pozytywnej weryfikacji zdolności kredytowej. O zdolności kredytowej pisaliśmy TUTAJ. Podsumowując zdolność kredytowa to możliwość spłacania comiesięcznych rat. Dodatkowo określa ona wysokość kredytu, jaki możemy uzyskać. Warto zauważyć, iż nie każde zobowiązanie zaciągnięte w banku możemy nazwać kredytem. Abyśmy mogli nazwać produkt bankowy kredytem muszą zostać spełnione warunki; wysokość miesięcznych rat lub określony termin spłaty. Przykładem produktu bankowego niebędącego kredytem jest limit odnawialny w koncie osobistym.

Co to jest pożyczka?

Pożyczka stanowi znacznie szersze pojęcie niż kredyt. Jednym z powodów jest fakt, iż może jej udzielić nie tylko instytucja finansowa – ale także osoba fizyczna. Jedynym warunkiem, jaki należy spełnić na etapie udzielania pożyczki jest fakt, iż pieniądze lub przedmioty muszą należeć do pożyczkodawcy. Sposób udzielania pożyczki został określony w kodeksie cywilnym. Dodatkowo udzielanie pożyczki musi być zgodne z ustawą o kredycie konsumenckim. Pierwszą różnicą pomiędzy kredytem a pożyczką jest fakt, iż aby otrzymać tę drugą nie musimy podawać celu. Ponadto pożyczki poniżej kwoty 500 zł nie muszą być zawierane w formie umowy. Pieniądze zostaną zwrócone na podstawie ustaleń pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy.

Różnica między kredytem a pożyczką

Pierwszą zasadniczą różnicą między kredytem a pożyczką jest podmiot ich udzielający. Jak już wcześniej wspomnieliśmy kredyt udzielany jest wyłącznie przez bank. Pożyczka natomiast może zostać udzielona przez instytucję lub osobę fizyczną. Kolejną różnicą jest fakt, iż biorąc pożyczkę nie jesteśmy zmuszeni do wskazania celu pożyczki. W przypadku kredytu jest to konieczne. Kolejną różnicą pomiędzy kredytem a pożyczką jest sposób uregulowania prawnego. Informacje na temat udzielania kredytu znajdują się w prawie bankowym, a pożyczki – w Kodeksie cywilnym. Następną istotną różnicą jest forma umowy. Kredyt musi zostać zawsze sporządzony w formie umowy. Pożyczka poniżej wartości 500 zł – nie. Dopiero zaciągając pożyczkę powyżej tej kwoty umowa stanie się konieczna.

Z kredytem zawsze związane są opłaty, takie jak prowizja oraz odsetki, natomiast pożyczka może być darmowa. Pożyczka różni się od kredytu także formą własności przekazywanego kapitału. Kredytobiorca otrzymuje kapitał do swojej dyspozycji, jednak nie staje się on jego własnością. Z kolei pożyczka jest własnością pożyczkobiorcy. Dodatkowo bank udzielając kredytu nie musi dysponować własnymi środkami – pożyczkodawca tak.