Kiedy dzieci dziedziczą długi rodziców?

UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE
Dlaczego warto mieć ubezpieczenie na życie?
17 czerwca 2020
kredyt na fotowoltaikę Kielce
Kredyt na fotowoltaikę
21 lipca 2020
Show all

Kiedy dzieci dziedziczą długi rodziców?

kiedy dzieci dziedziczą długi rodziców

Popularność pożyczek pozabankowych mimo wielu ostrzeżeń niestety nie spada. Dodatkowo kredyty tego typu zaciągają głównie młodzi Polacy jednak jak podaje Biuro Informacji Kredytowej – wśród osób w starszym wieku również nie brakuje chętnych do zaciągnięcia pożyczek pozabankowych. Na rynku dostępne są oferty dedykowane dla każdego kredytobiorcy nawet dla osób powyżej 70 roku życia. Niestety w związku z powyższym wiekiem nagła choroba albo inne nieprzewidziane wydarzenie może zupełnie pokrzyżować plany. Spłata pożyczki staje się niemożliwa. W takich sytuacjach często dzieci przychodzą z pomocą jednak czy spłata kredytu zaciągniętego przez rodziców jest obowiązkiem narzuconym przez prawo czy dobrą wolą dzieci? Kiedy dzieci dziedziczą długi rodziców?

kiedy dzieci dziedziczą długi rodzicówRosnące długi Polaków

Niegdyś mówiło się o ogromnym zadłużeniu Amerykanów jednak wraz z upływem czasu Polaków również dotyka problem nadmiernego zadłużania się. Platformy finansowe zachęcają do zaciągania kredytu bez zaświadczeń. W związku z tym, iż kredyty stały się niezwykle dostępne i w zasięgu ręki praktycznie każdego. Okazuje się, że na koniec 2016 roku długi Polaków wynosiła aż 32,5 miliarda złotych. Dając 27% wzrost do roku poprzedniego. Dane te dotyczą nie tylko pożyczek z parabanków, ale także niespłaconych kredytów nieuregulowanych rachunków za prąd, telewizję, gaz oraz wiele innych. Kredyt bez zaświadczeń to taki, w którym nasza zdolność kredytowa nie jest praktycznie analizowana, przez co kredytobiorca bez podstawowej wiedzy finansowej źle ocenia swoje możliwości finansowe – doprowadzając do braku płynności. W konsekwencji coraz więcej osób zdanych jest na pomoc dzieci w zakresie spłaty kredytu. Zaś same dzieci często zadają sobie pytanie, kiedy długi rodziców przechodzą na dzieci?

Czy długi rodziców przechodzą na dzieci?

Wierzyciele nie mają podstaw, aby żądać spłaty długów od pełnoletnich dzieci dłużników. Powód jest bardzo prosty nie istnieje tutaj wspólnota majątkowa jak w przypadku małżonków, którzy nie ustanowili intercyzy. Mąż i żona odpowiadają za poczynania finansowe partnera, jednak od dzieci nie można egzekwować spłacenia kredytu za rodziców. Mimo iż, parabanki posuwają się do takich czynów. To należy zauważyć, iż żądanie uregulowania udzielanej pożyczki rodzicom od córki czy też syna jest nielegalna. Za swoje decyzje finansowe odpowiadamy samodzielnie. Z tego względu musimy podejmować odpowiedzialne decyzję. Prawo, co do zasady nie zobowiązuje dzieci do spłaty kredytu rodziców.

Kiedy dzieci dziedziczą długi rodziców?

Mimo iż, prawo nie zobowiązuje do spłaty zaciągniętego kredytu rodziców przez dzieci to istnieją dwie sytuacje, w których będziemy zobowiązani do uregulowania powyższych należności. Pierwsza sytuacja to poręczenie pożyczki rodziców. Nieważne czy poręczamy kredyt rodzicom czy też znajomym to – świadomie bierzemy na siebie obowiązek spłaty długu, jeżeli kredytobiorca nie jest w stanie zrobić tego samodzielnie. Dlatego też decydując się na poręczenie kredytu bądź też pożyczki musimy kilka razy przemyśleć tą decyzję, aby nie wpędzić się w kłopoty. Drugą sytuacją jest nieświadome przejęcie długu rodziców wraz z otrzymaniem wartościowego elementu pochodzącego z zadłużonego majątku. Jeżeli wierzyciel uzna, iż przekazana darowizna w znacznym stopniu uniemożliwiła płynne ściągnięcie należności – może dochodzić roszczeń z otrzymanej przez dziecko darowizny lub spadku.

Długi rodziców po ich śmierci

W chwili śmierci rodziców dzieci stają się spadkobiercami. Mimo iż spadek kojarzy nam się z dodatkowym zastrzykiem majątkowym. To należy pamiętać, iż w jego ramach możemy otrzymać również długi. W takim przypadku rezygnacja z pożyczki, którą zaciągnęli rodzice będzie niemożliwa. Zgodnie z obowiązującym prawem, jeżeli przyjmiemy spadek to wierzyciele mają otwartą drogę do dochodzenia wierzytelności od spadkobierców. Przyjęcie spadku to przyjęcie wszystkich obowiązków zmarłego. Jeżeli wartość długów przewyższa wartość spadku korzystniejszym rozwiązaniem będzie zrzeczenie się jego przyjęcia. Na podjęcie ostatecznej decyzji Mamy 6 miesięcy. Po jego upływie automatycznie przyjmujemy spadek wraz z całym dobrodziejstwem inwentarza.

Jeżeli masz wątpliwości czy powinieneś przyjąć spadek. Skontaktuj się z profesjonalnym i niezależnym doradcą finansowym, który przeanalizuję twoją sytuację finansową. Dradzi najlepsze rozwiązanie.