Jak wziąć kredyt podczas wakacji kredytowych?

kredyt dla firm KIELCE
Jak uzyskać kredyt dla firm?
25 maja 2020
LEASING OPERACYJNY CZY FINANSOWY_
Kiedy leasing samochodu się opłaca?
10 czerwca 2020
Show all

Jak wziąć kredyt podczas wakacji kredytowych?

JAK WZIĄĆ KREDYT PODCZAS WAKACJI KREDYTOWYCH_

Wiele osób w związku z koronawirusem stanęło przed trudną sytuacją życiową. Niestety nasze portfele się uszczupliły, zaś wydatki nie zmalały. Mimo iż udzielone wakacje kredytowe w znacznym stopniu pomogły w utrzymaniu ciągłości finansowej domowego budżetu, to nie zawsze okazały się wystarczające. Niespodziewane wydatki zmuszają nas często to skorzystania z kolejnego kredytu gotówkowego na np. naprawę samochodu. Jak wziąć kredyt podczas wakacji kredytowych?

Kredyt gotówkowy a wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe to dla banku sygnał iż mamy chwilowe problemy z płynnością finansową – z dwóch przyczyn. Pierwszą z nich jest skorzystanie z powyższej oferty mimo konieczności oddania często znacznie większej kwoty. Drugim jest fakt iż kredytobiorca nie dysponuje aktualnie środkami potrzebnymi na spłatę. Bank w takiej sytuacji staje przed pytaniem: Czy udzielić kolejnej pożyczki, jeżeli już z bieżącą spłatą kredytu gotówkowego wnioskodawca ma kłopoty?
Oczywistym jest fakt iż skorzystanie z wakacji kredytowych nie wpłynie pozytywnie na postrzeganie naszej zdolności kredytowej przez bank. Dodatkowo banki w związku z postępującym kryzysem gospodarczym znacznie racjonalniej podchodzą do kwestii udzielania kredytów. Najlepszym rozwiązaniem będzie powrót do spłaty kredytu gotówkowego zgodnie z harmonogramem wraz z rzetelną i terminową spłatą zobowiązania. Warto również zauważyć iż skorzystanie z wakacji kredytowych jest dla BIK-u informacją neutralną, która nie wpływa ani pozytywnie ani negatywnie na postrzeganie naszej zdolności.

Udzielenie kredytu gotówkowego jest zawsze rozpatrywane indywidualnie, a więc niewykluczone że bank uzna sytuację finansową klienta za wystarczająco dobrą, a ryzyko za dostatecznie niskie i przyzna kredyt. Wszystko bowiem sprowadza się do zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

  • Zdolność kredytowa to nic innego jak możliwość uiszczania określonej kwoty w ujęciu miesięcznym i wybranym przedziale czasowym. Sprawdzenie zdolności kredytowej opiera się o analizę:
    historii kredytowej (w tym opóźnień w spłatach) i scoringu w BIK,
  • typu umowy, najkorzystniej gdy jest to umowa o pracę na czas nieokreślony;
  • wieku i stanu cywilnego;
  • wykształcenia;
  • wysokości i regularności uzyskiwanych dochodów;
  • wysokości kosztów utrzymania swojego i ew. rodziny;
  • wysokości obecnego zadłużenia – liczą się karty kredytowe, kredyty, pożyczki, limity itp.;
  • zawodu, stanowiska i stażu pracy w danym miejscu;

Wskazania Komisji Nadzoru Finansowego mówią iż suma wszystkich zobowiązań wnioskodawcy nie powinna przekraczać 50 % oraz 60% dla kredytobiorców zarabiających powyżej średniej krajowej.