Jak wygląda idealny kredytobiorca

CO TO JEST RRSO
Co to jest RRSO?
6 października 2020
idealny kredytobiorca 2
Poznaj wszystkie twarze idealnego kredytobiorcy
3 listopada 2020
Show all

Jak wygląda idealny kredytobiorca

idealny kredytobiorca

Jako konsumenci przyzwyczailiśmy się do tego że to my wybieramy Bank, w którym chcemy wziąć pożyczkę bądź też kredyt. Od banku mamy bardzo duże oczekiwania jednak pamiętajmy, iż jako kredytobiorcy, również musimy spełnić pewne warunki. Bank udzielając pożyczki wiele oczekuje od swoich klientów. Wśród licznych czynników wpływających na naszą ocenę wpływa również wiek.

idealny kredytobiorcaProdukty banków takie jak kredyty i pożyczki to poważne zobowiązanie niosące ryzyko dla obu stron umowy. Kredytobiorca musi liczyć się z koniecznością spłaty zaciągniętej pożyczki. Bank przekazując często znaczne środki finansowe, ponosi ryzyko braku ich zwrotu. Kredytodawcy posiadają szablony służące do zminimalizowania ryzyka kredytowego. Jednym z nich jest powszechna ocena kredytobiorcy, która uwzględnia różnorodne aspekty jego życia, nie tylko związane z finansami. Bank udzielając kredytu ocenia nie tylko naszą zdolność kredytową, ale także prześwietla wiarygodność kredytobiorcy korzysta również z rozmaitych form zabezpieczenia kredytu oraz wprowadza wymogi formalne, które są konieczne do spełnienia, aby móc uzyskać kredyt. Jeżeli planujesz ubiegać się o pożyczkę lub kredyt przeczytaj nasz artykuł aby wiedzieć, w jaki sposób przygotować się do całej procedury.

Restrykcyjna ocena kredytobiorcy

Wiele osób ubiegających się o wysokie kwoty kredytu narzeka na brak elastyczności ze strony banków. Mimo iż wiele aspektów może wydawać nam się pozbawionych sensu to pamiętajmy, iż banki działają na podstawie swojego doświadczenia. Wymogi, które musimy spełnić na etapie ubiegania się o kredyt z nie tylko chronią interes banku, ale także są dostosowane do naszych możliwości spłaty. Tego typu podejście chroni interesy obu stron. Pełną kwotę kredytu otrzyma tylko i wyłącznie kredytobiorca idealny. Czyli osoba, która zdaniem analityków finansowych bez problemu poradzi sobie ze spłatą zobowiązania. Aby zostać kredytobiorcą idealnym musimy prowadzić przemyślane i odpowiedzialne gospodarowanie swoim majątkiem.

Jak wygląda kredytobiorca idealny?

Mimo iż każdy bank w odmienny sposób weryfikuje swoich klientów to pamiętajmy, że może skupiać się na detalach. Są jednak czynniki, na które każdy bank zwraca uwagę i bezpośrednio wpływają na naszą zdolność kredytową. Pierwszym czynnikiem są zarobki, które odgrywają znaczącą rolę. Jeżeli ubiegamy się o dużą sumę pieniędzy rozłożoną na liczne raty to wysokie i regularne wpływy na nasze konto przemówią na naszą korzyść. Kolejnym aspektem jest doświadczenie zawodowe. Pozornie może nam się wydawać, iż jest to nieistotny czynnik. Jednak obrazuje on, w jaki sposób prezentuje się pozycja kredytobiorcy na rynku pracy. Im bardziej poszukiwany zawód i staż tym lepsza ocena naszej zdolności.

Trzecim czynnikiem jest wykształcenie, które według banku im wyższe tym większa szansa na zwiększenie zarobków kredytobiorcy, a więc utrzymanie płynności finansowej. Stabilność zatrudnienia również nie jest bez znaczenia. Bank na etapie udzielania kredytu ceni sobie umowę na czas nieokreślony i to właśnie tego typu umowy są najwyżej oceniane. Nie bez przyczyny również banki interesują się naszym życiem prywatnym. Stan cywilny oraz posiadanie dzieci z jednej strony zwiększają wydatki, z drugiej zaś sprawiają, iż nasze podejście do życia staje się bardziej odpowiedzialne oraz posiadamy więcej źródeł dochodu. Ostatnim czynnikiem jest nasza wiarygodność. Bank sprawdza naszą historię kredytową korzystając z informacji zawartych w bazach takich jak; BIK, BIG, KRD.

W kolejnym artykule dowiesz się, jakie warunki powinieneś spełnić starając się o kredyt hipoteczny oraz do jakiego wieku możliwe jest jego uzyskanie. Dodatkowo podpowiemy, w jaki sposób uzyskać korzystne warunki kredytu.